הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 

אברהם אופק

פתיחה: 16/9/17 - נעילה: 11/11/17

אמן: אברהם אופק
אוצרות: רון ברטוש

התערוכה מוקדשת לפלח יצירה פחות מוכר, שביר במיוחד, של אברהם אופק (1935–1990) – ציור על גבי צַלחות ולוחות זכוכית. לפרקים, מראשית שנות ה-60 ועד לשנות ה-80, תקופת יצירתו האחרונה, שלח אופק את ידו ביצירת שני גופי עבודה אלו, שהמשותף להם הוא האופי העממי, השפה המסוגננת, הדגמים העיטוריים, תבונת הכפיים, המידות המינוריות, הזיקה למקורות היהודיים והפוטנציאל השימושי (הצלחת כמו הקמע) – תכונות שאפיינו, בחלקן, גם את גוף יצירתו המאז’ורי.

התערוכה הצנועה שלפנינו מוקדשת אפוא לציור על צלחות ולוחות זכוכית שיצר אופק. אם נתבונן בתערוכה מתוך מחשבה על חוק הכלים השלובים הפיסיקלי, הקובע כי גובה פני נוזל בכלים שלובים ישאף תמיד להיות שווה בכולם, נבחין כי רוחו של אופק נמזגה במלואה גם לגופי יצירה אלו. ניכרים בהם אותות אמנותו מאז ראשית דרכו בקיבוץ; השפעת היחסים בין האדם לטבע ולתרבות, שאותם ניסח ברישומיו ובציוריו; זיקה ברורה לעבודותיו המושגיות מימי קבוצת “לוויתן”, שהתאפיינו בסגנון הירוגליפי פרימיטיביסטי; שילובם של טקסטים ושל מוטיבים בעלי מטען יהודי אמוּני; וכן השפעת האומנות העממית.

רון ברטוש

אברהם אופק, ללא כותרת, שנות ה-80, חריטה מכאנית וצבע שמן על צלחת פורצלן, 23 ס"מ קוטר

שלישי, 17.10.17 בשעה 19:30 – גדעון עפרת בהרצאה לרגל השקת הספר ‘אברהם אופק: הבית והמשכן‘.
שימו לב, כיוון שמספר המשתתפים מוגבל, יש לשלוח הודעה על השתתפות בדוא”ל artists@zahav.net.il

 

Top
עוד תערוכות באזור:

בית האמנים ירושלים

בית האמנים בירושלים שוכן בבניין היסטורי ששימש בתחילת המאה העשרים את "בצלאל – בית-מדרש למלאכות אמנות" מייסודו של בוריס שץ, גלגולה הראשון של האקדמיה לאמנות ועיצוב. לימים הפך המקום לבית-נכות (מוזיאון) לאומי והוא שימש בתפקידו זה עד להקמתו של מוזיאון ישראל, ירושלים, אז עברו אוספי הבית אל המוזיאון החדש והיוו את גרעין האוספים של מוזיאון ישראל. מאז אמצע שנות השישים של המאה העשרים משמש הבית את אגודת הציירים והפסלים של ירושלים. בניהולה של האגודה הפך בית האמנים למרכז תערוכות תוסס המציע תמהיל מגוון וייחודי של אמנות ישראלית ובינלאומית. תכנית התערוכות השנתית כוללת סדרה לאמנים צעירים בולטים המציגים לראשונה את עבודתם, סדרה רטרוספקטיבית לאמנים ותיקים, תערוכות נושא מקיפות, תערוכות משותפות לאמנים ישראליים ובינלאומיים, ומגוון פעילויות נוספות
לאתר הבית
שמואל הנגיד 12
02-6253653
artists@zahav.net.il
ב', ד', ה' 18:00-10:00; ג' 20:00-14:00; ו' 13:00-10:00; שבת 14:00-11:00; א'- סגור
7, 19, 21, 4, 9, 18, 74
הצג מפה גדולה יותר
X