הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 

דיוקן חלקי: פרגמנטציה של זהות

פתיחה: 18/11/17 בשעה 12:00 - נעילה: 27/1/18

אמן: תערוכה קבוצתית
אוצרות: סמדר שפי

מציגים: אסף שחם, מיכל היימן, ירון לפיד, ארם גרשוני (צילום, ציור)

התערוכה "דיוקן חלקי" בוחנת את המתח התמידי בין ההכרה בכך שזהויות הן תצרף של חלקים חופפים, מתנגשים, מתחברים ומתרחקים, לבין הכמיהה שלנו להאמין, כי אנו מכירים אחרים.

בעבודותיהם של מיכל היימן, ארם גרשוני, ירון לפיד ואסף שחם מהדהדת הפרגמנטציה של הזהות כתופעה נרחבת שהיא, בעת ובעונה אחת, מקומית: התפרקות מערך הזהויות הישראלי, כפי שהכרנו אותו מאז קום המדינה, מחלחלת אל השדה האישי ומערערת הנחות יסוד מושרשות.

אף שמרבית הדיוקנאות המוצגים בתערוכה פגומים, חתוכים או מחוקים חלקית, עדיין נדמה, שהיינו מזהים את הדמויות. התערוכה מהווה חלל רעיוני, לא פחות מאשר פיזי, להנכחת קו התפר שבין התפרקות הדיוקן לבין הניסיון – הספק מהוסס, ספק נואש – לאחוז במהות, בגרעין הפנימי של נוכחות.

הביטוי "דיוקן חלקי" מתקשר למצבים מעורערים: לחשש מנוכחותם של אחרים או לחששו של הסובייקט להיות מזוהה. דוגמאות מובהקות לכך הן היחס לפניו של האל בדתות שונות או לפניהן של נשים, או ניסיונות של עצורים או של קורבנות עבירה להליט את פניהם כדי לשמור על אלמוניות.

בעבודותיהם הפרגמנטריות, הספקניות של לפיד, היימן ושחם מתקיים מכנה משותף, הנעוץ בהתבוננות ביקורתית במודרניזם מבעד לפריזמה חברתית-אנתרופולוגית-היסטורית. שורת רגישויות משותפות מקשרת בין עבודותיהם לבין הדיוקנאות של גרשוני, שבהם המבט מורכב גם מן המבוכה הנוצרת, כשאנו צופים באקראי ברגע פרטי של אדם אחר.

 

מפגשי גלריה:

  • שלישי, 28.11.17 בשעה 19:00
  • שבת, 30.12.17, בשעה 12:00

 

אסף שחם, סופר/מספר סיפורים (#129), 2014, ארכיבי נייר על דיו הזרקת, 55X42 ס״מ

Top
עוד תערוכות באזור:

בית האמנים ירושלים

בית האמנים בירושלים שוכן בבניין היסטורי ששימש בתחילת המאה העשרים את "בצלאל – בית-מדרש למלאכות אמנות" מייסודו של בוריס שץ, גלגולה הראשון של האקדמיה לאמנות ועיצוב. לימים הפך המקום לבית-נכות (מוזיאון) לאומי והוא שימש בתפקידו זה עד להקמתו של מוזיאון ישראל, ירושלים, אז עברו אוספי הבית אל המוזיאון החדש והיוו את גרעין האוספים של מוזיאון ישראל. מאז אמצע שנות השישים של המאה העשרים משמש הבית את אגודת הציירים והפסלים של ירושלים. בניהולה של האגודה הפך בית האמנים למרכז תערוכות תוסס המציע תמהיל מגוון וייחודי של אמנות ישראלית ובינלאומית. תכנית התערוכות השנתית כוללת סדרה לאמנים צעירים בולטים המציגים לראשונה את עבודתם, סדרה רטרוספקטיבית לאמנים ותיקים, תערוכות נושא מקיפות, תערוכות משותפות לאמנים ישראליים ובינלאומיים, ומגוון פעילויות נוספות
לאתר הבית
שמואל הנגיד 12
02-6253653
artists@zahav.net.il
ב', ד', ה' 18:00-10:00; ג' 20:00-14:00; ו' 13:00-10:00; שבת 14:00-11:00; א'- סגור
7, 19, 21, 4, 9, 18, 74
הצג מפה גדולה יותר
X