הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 

קיר אמן | להסתיר. לגלות.

פתיחה 6.9.18 בשעה 19:00

אמן: נעמי טנהאוזר ונסרין אבו בכר
אוצרות: קורנליה רנץ

התערוכה מפגישה שלוש אמניות אשר חוזרות ועוסקות בייצוגי הגוף הנשי במדיה, באמנות וביחס לסביבה בה הן חיות. הצגת הגוף הנשי בעבודותיהן – עירום או מכוסה – מחזירה להן את השליטה על הפרשנות עליו.

 

חברות אורתודוקסיות מנסות לשלוט בגוף בכלל, ובגוף הנשי בפרט, ולכן הן לרוב אוסרות על ייצוג חזותי שלו. העירום מקושר לבושה ונתפס כמאיים, ועל הגוף להיות מוסתר ומכוסה.

 

שלוש אמניות מרקעים דתיים ותרבותיים שונים – גרמני- נוצרי, ערבי- מוסלמי ויהודי- ישראלי, נדרשות לסוגיית העירום הנשי: הן מניחות בצד את הבושה, האשמה, הבוז והפחד, ומתמודדות ביצירתן עם האתגר של חשיפת הגוף הנשי כאקט פמיניסטי. בדרך מפתיעה, כנה ומלאת הומור, הן חושפות את הצופים לישירות הבוטה של הגוף העירום, ולחוויית החיים בתוכו.

 

אישה עירומה שרועה לצד קקטוס קוצני, רעלה על פניה של אישה חשופת גוף, חמש דמויות נשיות בעירום עומדות זו לצד זו בתנוחות בסגנון פיקאסו – מצוירות כולן על גבי קנבסים שמידותיהם הגדולות עומדות בניגוד לחלל הקטן יחסית של "קיר האמן" בסדנאות האמנים בתלפיות. כך מעמתות הדמויות את הקהל עם גופן העירום, אינן משאירות מקום מסתור, לא לגוף העירום ולא לצופה, השבויים בחוויה הארכיטיפית אותה מזמן הגוף החשוף.

 

Nasrin Abu Baker, Meridian (2014), Acrylic on canvas, 145x83cm 
Top

סדנאות האמנים, ירושלים

סדנאות האמנים (ע"ר) הוקמו בשנת 1982 ע"י הקרן לירושלים והיו למיזם ראשון מסוגו בארץ שאיפשר לאמנים לפעול בחלל עבודה מסובסד לאורך זמן, במטרה לעודד את העשייה האמנותית בירושלים. המתחם כולל 15 חללי עבודה בהם פועלים אמנים מקצועיים מכל תחומי האמנות החזותית. האמנים, אשר נבחרים על ידי ועדה אמנותית, זכאים לפעול במקום למשך חמש שנים. בסדנאות לקחו חלק במשך השנים מיטב האמנים הפועלים בישראל, ביניהם לארי אברמסון, אסף בן צבי, אמנון בן עמי, אבי סבח, מאשה זוסמן, אתי אברג'יל, שי אזולאי ועוד. במתחם פועלת גלריה – שמשלימה וחושפת את פעילות האמנים בסדנאות לציבור הרחב. בנוסף, הגלריה מארחת תערוכות ופרויקטים מיוחדים, ובכך מהווה מרכיב חשוב בהתפתחות הסדנאות כמוסד משפיע ושותף לשיח האמנותי-תרבותי. הגלריה נוסדה ב-2010 הודות לתמיכתן הנדיבה של קרן ג’ורג’ וג’ני בלוך, קרן ד”ר גאורג וג’וזי גוגנהיים, וקרן אדולף ומרי מיל ופועלת בסדנאות האמנים בסיוע קרן לויד, באמצעות הקרן לירושלים.
לאתר הבית
האומן 26 , קומה 4, א.ת תלפיות
02-6797508
amos@artiststudiosjlm.org
ב' 10:00-16:00 ד' 10:00-16:00 ה' 12:00-20:00 ו׳ 10:00-14:00 ובתיאום מראש
5, 10, 13, 15, 30, 34
  הצג מפה גדולה יותר
X