גיליון #29 | כלכלת בית | יולי 2020
שער הגיליון מאת אנה ים . לצפיה בשער לחצו כאן

אמא כלכלה

Bookmark and Share

אמא כלכלה, 2007, פרט מתוך וידיאו

 

תרגום קטעים מדבריה של מאיה ז"ק מתוך הראיון:

"Object Lessons, Maya Zack’s singular take on home economics," by Sara Ivry, Tablet Nextbook, 8.15.08

"[הסרט] הוא על חשבון בחיי היומיום – של חפצים, רגשות, חללים, יחסים בתוך המשפחה, דברים שלרוב אינם מְכֻמָּתים. דמות האם בסרט היא דמות נשית, איננו יודעים אם זו אם, משרתת, או אחת הבנות, אך אנו מצפים שאישה זו תהיה רחומה ואוהבת. מה שאנו רואים הלכה למעשה בעבודה זה שהיא מוציאה אל הפועל תהליכים כלכליים. היא הופכת למעין מדענית ולפתע אנו רואים את מאחורי הקלעים של תפקידה המסורתי של האם או האישה.

[…]

[הסרט] הוא על המתח בין פעולות קרות ובירוקרטיות שאינן מעוררת רגשית, אך במובן העמוק הוא שואף להציג כיצד אפילו פעולות כאלו מביעות צרכים אנושיים – אובססיות ותשוקות ביחס לאובייקטים, החזקה של דואליות בין מדע ואמנות, אובייקטיביות וסובייקטיביות".

מאיה ז"ק היא אמנית ויוצרת סרטים. מרצה בכירה באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. עבודותיה אשר מיוצגות באוספים בארץ ובעולם זכו בפרסים והוצגו תערוכות יחיד, בין היתר במוזיאון תל־אביב לאמנות; מוזיאון פתח תקוה לאמנות; Galleria Marie-Laure Fleisch , רומא ובריסל; המוזיאון היהודי בווינה;  גלריה אלון שגב תל־אביב, המוזיאון היהודי בניו יורק; Galerie Natalie Seroussi, פאריס; וב־Taiga Creative Platform, סן פטרבורג, במסגרת מניפסטה 10. עבודותיה השתתפו בתערוכות קבוצתיות בהן במוזיאון המבורגר באנהוף, בברלין; Kunsthalle Mannheim, גרמניה; Coreana Museum of Art, סיאו, קוריאה; מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית; הביאנלה לאמנות צעירה במוסקבה; מוזיאון פתח תקוה לאמנות; מוזיאון הנגב, באר שבע;Drawingroom, Galerie im Taxispalais, , אינסברוק, אוסטריה; אוסף דיימלר, ברלין; המוזיאון היהודי, ברלין; מוזיאון ישראל; ירושלים; .LACE L.A; ומוזיאון תל־אביב לאמנות.

http://www.maya-zack.com

אמא כלכלה, 2007

וידיאו, 19:45 דקות