גיליון #21 תגובת שרשרת / מאי 2018
שער הגיליון מאת עפרי כנעני. לצפיה בשער לחצו כאן

ננופואטיקה 10

Bookmark and Share

Nano_Cover

                                                                    (לחצו על הדימוי לפתיחת הגיליון)

 

 

ספר שתף – שירה שנכתבת יחד  

 

אנוננו

שירה שיתופית בננופואטיקה

שירה שיתופית היא פעולה יצירתית שלכאורה הולכת נגד הנטייה המסורתית של המשורר לכתוב לבד את שירו. המעשה השיתופי מחייב צעד אחורה וויתור על בלעדיות על מנת לעשות מקום, במרכז המעגל, לטקסט המתהווה מתוך חיבור הקולות. אם כן, החוויה של הכתיבה השיתופית טומנת בחובה את אלמנט הננו. ננו אגו.

גיליון ננופואטיקה של שירה שיתופית הוא פרויקט עריכה ראשון מסוגו בהיקפו ובעומקו של שירה כזאת בעברית. הגיליון נערך על ידי אבנר מרים עמית וקרן שפי, והוא תוצר של שנות יצירה ומחקר בתחומי הכתיבה, השיתוף והמשחק החברתי. אבל עוד קודם לכן, הגליון הזה הוא תוצר של קהילה חיה ויוצרת, שהעורכים נמנים עליה.

עבוּר נפשות המחוברות בקשרים של ידידוּת ושוּתפוּת, כתיבה־יחד היא כר פורה לביטוי ומימוש של ארוס ושליחוּת חברתית. בה בעת, מפגשים של שירה שיתופית בכוחם לגשר על פערים מהותיים כמו למשל הפער הלאומי (בשיר של יונתן קונדה ומוחמד אגואני), הפער הבינדורי (בשיר של מרוה שלו מרום וסבתהּ ריקה שלו) והפער המרחבי־תלפטי (בכל שירי השער "שאלותשובות").

ספר שתף מקיף עשר שנות יצירה שיתופית בעברית (כמו גם תרגום ראשון מסוגו לעברית של מחרוזת רנגה יפנית מהמאה ה־17); בסך הכל יש בו 45 שירים שיתופיים שנכתבו על ידי 86 משוררות ומשוררים, שעבור כמחציתם זהו פרסום ראשון. הספר מכיל שירים של צמדים, שלישיות וקבוצות, הגדולה בהן בת 12 משתתפות ומשתתפים ("איגרת מהפכנית 49").

הספר מחולק לחמישה שערים, שכּל אחד מהם מייצג תת־ז'אנר מסוים של שירה שיתופית: "דו־כותבית" מתמקד בסגנון פתוח של כתיבה חופשית בצמד; השער השני, "רנגה", מוקדש לצורה מסורתית ומובנֵית של כתיבה־שיתופית, שמקורהּ יפני; השער השלישי, "שאלותשובות", מוקדש לפרקטיקה של הסוריאליסטים הצרפתים; השער הרביעי, "הדהודים", מוקדש לעיבודים ספרותיים, מבוססי קהילה, בהשראת דור ה"ביט"; והשער האחרון מתמקד בז'אנר מקורי שהגו עורכי הספר — "אותיות".

המבואות בפתח כל שער, כמו גם ה"הערות על התהליך" המצורפות לחלק מן היצירות, נועדו לתת לשירים קונטקסט תיאורטי ואנושי, על מנת לתמוך בקורא/ת במסעה אל לב השירה השיתופית, ובכלל. כמו כן, בסוף הספר מצורף טקסט מניפסטי שנכתב ביוני 2011 המעניק נקודת מבט נוספת על הכוח האידיאולוגי המניע אסופה זאת.

אך למעשה, הספר מסתיים בידיים שלך שמחזיק/ה אותו עכשיו. קח/י אותו לאן שבא לך.

 

חיבוק, חיבור

גלעד מאירי, אבנר מרים עמית, קרן שפי

 

גיליון זה הודפס בנובמבר 2016 בהוצאת 'מקום לשירה'.

 

עוד ננופואטיקה