גליון #3, מטמון, מאי 2013
שער הגיליון מאת מיכל בראור . לצפיה בשער לחצו כאן

פרויקט חנה

Bookmark and Share

פרויקט חנה, מסע בעקבות גיבורה לא ידועה מראש

פרויקט חנה הוא סיפורה של אייקון אופנה אנונימית, שזכתה להתגלות רק אחרי מותה, לגמרי במקרה באלבומי תמונות ישנים שנמצאו בשוק הפשפשים.

* * *

את חנה מצאתי בשוק הפשפשים, כשקניתי ערימה של אלבומי תמונות. אלה היו אלבומים פשוטים, מלאים בצילומי משפחה: הרבה ילדים, חתונות, ארוחות משפחתיות. אבל בין כל הצילומים שמתי לב לכמה שחזרו על עצמם- היו אלה תמונות של אישה, עומדת תמיד באותו המקום, בכניסה לביתה, לבושה בכל פעם בבגד אחר. המיקום הקבוע, העמידה והמבט בצילומים האלו, משכו את תשומת לבי והבנתי שחנה הקדימה את זמנה. חנה התלבשה, הצטלמה, הדפיסה את התמונה והכניסה לאלבום, כל מה שהטכנולוגיה דאז אפשרה. החלטתי להמשיך את מה שחנה התחילה ופתחתי לה בלוג. 

המפגש ביני לבין חנה הוא לא מקרי: אני אמנית, צלמת ואספנית של צילומים ביתיים. אני אוספת תמונות לא מוצלחות, תמונות שאנשים בוחרים לזרוק או להוציא מהאלבום. אני משתמשת בצילום כחומר גלם לעבודות שלי ובאמצעות טכניקות שונות, אני מייצרת עבודות חדשות מאותם צילומים. כשעברתי על האלבומים של חנה, התגלה בפני אוצר- בדיוק במקומות שבהם הכל נראה אותו הדבר, משהו אינטימי, מרגש ומפתיע צף פתאום.
השתמשתי בתמונות המשפחתיות שבאלבום כדי לחפש את חנה. הגעתי לשכונה, לבית ולשכנים והצלחתי למצוא את היורשים של חנה. הסיפור שגיליתי קצת הפתיע אותי: לחנה לא היו ילדים, כל מי שהופיע בתמונות באלבומים- הילדים, החתונות, הארוחות- היו שכנים. כשחנה נפטרה, תכולת הבית שלה נמכרה במלואה ובעצם לא היה מי שיזכור אותה וישמור את הצילומים.
חנה תיעדה את עצמה, עוד לפני האינטרנט, הפייסבוק והאינסטגרם. היא יצרה סדרה של 46 צילומים שצולמו לאורך יותר מעשור. התמונות האלו, ביחד עם הסיפור שלה ומסע החיפושים שלי אחריה עתידים לצאת בספר. ספר שהוא הסיפור של כל אחד ואחת מאיתנו- הוא מכיל את הרצון שלנו לתעד את עצמינו, להיזכר ולהשאיר אחרינו משהו משמעותי. זהו ספר אמנות, צילום ואופנה, שמציג נקודת מבט אישית ואינטימית ומספק הצצה נדירה למיטב אופנת שנות השמונים במקוריות וביומיומיות שבו.

* * *

הגר ציגלר, בוגרת המחלקה לצילום, באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, ירושלים. אמנית וצלמת, חיה ועובדת בתל אביב יפו. משתמשת בצילום כבסיס לעבודות רב תחומיות באמנות. אוספת, מקטלגת וממיינת באדיקות צילומים מכל הבא ליד. תערוכות ב-2011-2012: Adaptation, Greatmore Studios, קייפטאון, דרום אפריקה (תכנית שהות), Thread of Life, MoFA, פלורידה, ארה"ב, הביאנלה לרישום ה-VI, בית האמנים, ירושלים. http://hagar-studio.tumblr.com/

 

* * *

הגר ציגלר מזמינה אתכם להשתתף בהוצאה לאור של הספר, סדרת הצילומים והסיפור, שהוא כמעט סיפור בלשים, של ההתחקות אחרי חנה…

במסגרת מימון הפרויקט ניתן לרכוש מראש את הספר במחיר מוזל וגם הדפסי רשת של חנה במהדורה מוגבלת. אם אתם רוצים לעזור זה הלינק: http://www.headstart.co.il/project.aspx?id=974&lan=he-IL

הבלוג של חנה: http://hanastyle.tumblr.com/
חנה בפייסבוק: https://www.facebook.com/pages/Project-Hannah-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%A7%D7%98-%D7%97%D7%A0%D7%94/503972023003346
חנה באינסטגרם: http://instagram.com/project_hannah