גליון #12 עיזבון/ דצמבר 2015
שער הגיליון מאת בשמת קליין. לצפיה בשער לחצו כאן

שרה ושלמה. 39 ס"מ*59 ס"מ. 2015 (1928).

צילום ארוג

סדרת דימויים, 2015

Bookmark and Share

"מספר שנים לאחר מות דודי קבלתי ארגז קרטון ובו צילומים משפחתיים. צילומים אילו התווספו לצילומים מהעזבון של סבתי בהן אני עוסקת כבר מספר שנים.
באלבומים הישנים, בקופסאות הקרטון, הפח והעץ, מצאתי את תמונות שמספרות סיפור באמצעות כיסוי ראש מסורתי. בצילום החתונה של סבי וסבתי הם נראים לבושים בלבוש בוכרי וראשה של סבתי מכוסה בכיסוי ראש (תמונה 1). בצילום מתקופת נערותה של אימי היא מכוסה באותו כיסוי ראש אותו לבשה אימה ביום חתונתה (תמונה 2). בתמונה שלי כילדה בת תשע גם אני לובשת את אותו כיסוי ראש מסורתי (תמונה 3).
סבתי, שהגיעה לישראל מבוכרה בשנת 1918, לבשה בגדים מסורתיים וכיסוי ראש בוכרי מסורתי, במהלך המסע לארץ ישראל. הסיפור המשפחתי הציע לראות בתמונת החתונה חלק בלתי נפרד מטקס החתונה המסורתי של יהודי בוכרה. אך שטיח "ערבי" והישיבה המזרחית על הרצפה, מאפשרים לראות בתמונה מסורת מומצאת המשלבת את המנהגים שיובאו מארץ מוצאה של סבתי עם ניסיון להשתלב במרחב המקומי. בשני הצילומים הנוספים, נראות אימי ואני ב"תחפושות" לפורים. צילומים אילו קיבעו את זהותנו הבוכרית במסווה של התחפשות. בארגז הקרטון שהגיע אלי גיליתי גם תמונה של סבי (תמונה 4) שהגיע מוורשה, גם הוא לבוש בכיסוי ראש מוסלמי. איני יודעת מדוע ומתי הצטלם כך, אך תמונתו לבוש בכפיה, התווספה לרצף הצילומים המשפחתי שבו אנו לבושים בכיסוי ראש. בצילומים אילו אני רואה אלטרנטיבה שהציעו סבי וסבתי באמצעות הפעולה שעשו למול המצלמה. באמצעות אימוץ זהות השואבת מזהותם בארץ מוצאה של סבתי והלבוש הנהוג אצל המוסלמים בארץ ישראל המנדטורית, הם הציעו השתלבות במרחב הגאוגרפי והתרבותי אליו הגיעו. באמצעות לבישת הבגד המסורתי למול המצלמה שימרנו גם אימי ואני את תחושת הזהות באותם אמצעים בהם השתמשו סבי וסבתי.
הדימוים המצולמים עברו עיבוד באמצעות רישום בעיפרון, וחיתןך לרצועות אנכיות ואופקיות והרכבה מחדש בטכניקת שתי וערב."

תמר ניסים, חיה ויוצרת בתל אביב. חברה בגלרי השיתופית לצילום "אינדי".
מציגה במוזיאונים, גלריות וחללים אלטרנטיביים בארץ ובחול. בן השאר הציגה במוזיאון תל
אביב, מוזיאון בת ים, המרכז לאמנות דיגיטלית, בחולון, גלריה קו 16, הביאנלה ה11 בקובנה,
ליטה, גלריית אינדי לצילום.
עבודותיה הוקרנו במסגרת הקרנות וידאו ופסטיבלים: תחרות הקולנוע הניסיוני בפסטיבל ירושלים,
הווידאו דאנס הראשון בסינמטק בתל אביב, לופ ברצלונה.
ב 2012 סיימה נסים את לימודי ההמשך ואת לימודי התואר השני במדרשת בית ברל.
בשנים 2010-2012 זכתה במלגת מורה אמן של משרד התרבות, ובמלגות מקרן רבינוביץ להפקת סרטי הוידאו: "סיפור כיסוי", Reutopia ו"הבשורה".

קישור לאתר
http://www.tamarnissim.com/