![](http://manofim.org/harama/wp-content/uploads/2017/09/HARAMA_NOAM.BAITNER.jpg)
שמשות ועננים, 2017, אובייקט סרוק, 10x15 ס"מ
שמשות ועננים
![Bookmark and Share](http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif)
על פתק מקופל שמצאתי בנרתיק של מצלמה ישנה, התגלתה רשימה קצרה המתאימה מפתחי צמצם לחשיפות שונות לאור השמש: מפתחי הצמצם קבועים, אוניברסליים; תיאור מצב השמש והעננים שבשמים הוא מינימליסטי – לעתים פואטי, לעתים מאופק וסתום, תמיד נתון לפרשנות אישית.
כאן ההבחנה האינטואיטיבית של הצלמ/ת היא שקובעת, לא מד האור שבמצלמה: האם השמש עודנה חזקה מספיק בשביל צמצם 16, או שהיא כבר "שמש" בלבד? האם הענן שעל השמש קל דיו בשביל צמצם 8? זהו נסיון תמים לתת תיאור מילולי לעצמת האור; להכניס אותו למימד השפה בכדי שאפשר יהיה להחליט איך נכון להיערך לשימוש בו ברגע הצילום, מתי לצלם ומתי לא.
התזכורת האגבית הזו – שיועדה במקור לשימושו הפרטי והיומיומי של הצלם – מקבלת חיים חדשים דרך פעולה של סריקה, והופכת לדימוי המייצר מערך של הלכי רוח הנע בין משמעת לחופש, בין דריכות להרפיה.
–
נעם בייטנר הוא סטודנט שנה ד' במחלקה לצילום באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל.