גיליון #23 בירור יתרה / דצמבר 2018
שער הגיליון מאת רועי מנחם מרקוביץ'. לצפיה בשער לחצו כאן

Dual Self Portrait Getting Eaten By a Bear, עץ, חוט ברזל, בד צבוע, נייר, בגדי האמנים, 2018, 200x110x80 ס"מ

Dual Self Portrait Getting Eaten By a Bear

Bookmark and Share

דובים הם חלק חשוב מהעולם הרוחני והפולחנים של שבט האיינו, קבוצה אתנית המשוייכת לצפון יפן ואיים שכנים באוקיינוס השקט.

ביפן יש מקרים בהם הדובים נכנסים לערים, ולא פעם קרה שהם טרפו גם בני אדם, כנראה בשל מחסור במזון בסביבה הטבעית שלהם.

אנשים שמטיילים בטבע נושאים עימם ״פעמון דובים״ שמיועד להשמיע צליל שירתיע את הדוב והם מצוינים בשלל אזכורים בתרבות הפופולרית היפנית דרך קומיקסים, לוגואים ומזכרות.

כרמלי וקרסני חקרו נושא זה במהלך שהותם באי הוקאיידו ביפן. הם אומנם לא פגשו בדובים אבל הרגישו צורך לשבור את המתח שנוצר בין האזכורים התכופים לגביהם לבין היעדרם במציאות.

roicarmeli.art

*

רועי כרמלי

(1982) אמן חזותי, חי ועובד בגלזגו.

בוגר תואר ראשון (B.F.A) מהאקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל, ירושלים ובוגר של תוכנית התואר השני באמנויות (M.F.A) של הGlasgow School of Art.

עבודותיו עוסקות בחיבורים בין תרבויות עתיקות ועכשוויות, ומתאפיינות בשילוב בין טכניקות וחמרי פיסול מסורתיים וטכנולוגיות מתקדמות המעניקות תנועה וצליל למיצבים. הציג לאחרונה את Beacon 2.0 במסגרת התערוכה ״מעל ומעבר״ בפסטיבל מקודשת בירושלים, וכן אצר והשתתף בתערוכה Holy Wave שחקרה עיסוק עכשווי בטקסים וחפצי פולחן, במסגרת הביאנלה לאמנות Glasgow International 2018. השתתף בתכניות שהות אמן בCorning museum for glass, NY . Scottish sculpture workshop (2016, ו- (Tenjiamyama art studio, Japan (2018

כרמלי הציג תערוכת יחיד בGlasgow Project Room, 2017, עבודותיו הוצגו בישראל, ארה״ב, הממלכה המאוחדת, יפן, הולנד וצ׳כיה, ונמצאות באוספים פרטיים וציבוריים בישראל ומחוצה לה.

תום קרסני

(1984) נולדה בישראל, חיה ויוצרת בגלזגו.

אמנית בין-תחומית, חוקרת את היכולת של עבודת אמנות מבוססת-מחקר לשנות את האופן בו מיוצגות היסטוריות לא דומיננטיות במוסדות תרבות ובמרחב הציבורי. סיימה בהצטיינות לימודי תואר שני באמנות (MFA) ב-Glasgow School of Art, בוגרת המחלקה לאמנויות המסך בבצלאל. קבלה מענקים למחקר ופיתוח עבודות מה-Gilbert Bayes Trust, וה-Isle of Man Arts Council.

השתתפה בתכניות שהות אמן ב- (Tenjiamyama art studio, Japan (2018, וVIC Aveiro Arts House, Portugal.

לצד עבודתה בשדה האמנות עובדת בשיתוף פעולה עם ארגון Artlink להעצים ולהרחיב אפשרויות בחירה יצירתיות לא/נשים המתמודדים/ות עם השלכות של אי שוויון חברתי.

לאחרונה הציבה פסל קבוע על האי מאן, באתר ההיסטורי של מחנה המעצר נוקיילו (Knockaloe), בתמיכת ממשלת האי מאן,מועצת האמנות של האי מאן וקרן נוקיילו.

tomkrasny.art