גיליון #26 / שידור חוזר / אוקטובר 2019
שער הגיליון מאת יואב רודה. לצפיה בשער לחצו כאן

הנקי (גבול לבנון), 2011

OLD DOG NEW TRICKS

Bookmark and Share

בצבא בכלל רציתי להיות צלם צבאי, זה מה שעניין אותי באותה תקופה – לצלם.

הייתי מסתובב עם המצלמה שלי בכל מקום.

לצבא לעומת זאת היו רעיונות אחרים לגבי השירות שלי, ולאחר שסירבתי להתגייס לשריון וקצת בלאגן, גויסתי ליחידת "כפיר" שם עברתי גיבוש ליחידת "עוקץ" שהיא יחידת הכלבנים של צה"ל, או איך שהם אוהבים לקרוא לזה: שני לוחמים על שש רגליים.

אחרי הטירונות, כשצורפתי רשמית ליחידה, אישרו לי להשתמש שוב במצלמה. למעשה, הפכתי קצת להיות הצלם של היחידה. הייתי עושה את כל צילומי ה״וואסח״ (פוזה קרבית) שהיו שולחים למשפחות בחגים ואת התמונות לפוסטרים השונים שהיחידה רצתה, בין היתר גם צילמתי אימונים ובעיקר את הכלב שלי – הנקי.

Memorial stone, 2019
וידיאו תלת־ממד, מידול ואנימציה: לוקאס זיטו לוסייר

 

שנים לאחר מכן, עברתי לדרום הולנד שם התחלתי את לימודיי באקדמיה לעיצוב באיינדהובן. העיר נמצאת במחוז צפון בארבונט, למדתי בה ארבע שנים.

נראה לי שמרחק הבטיחות הזה בין הולנד לישראל אפשר לי להתעסק בצבא ובהשפעות שלו עליי.

התחום שלי בצבא היה כלבן מרדף. חלק גדול מהתפקיד התרכז בציפייה לרגע שבו משהו יקרה. רק אז הכל התחיל להתעורר. ככה גם בנויים האימונים, על הקפצות חוזרות ונשנות. כחייל אתה מאומן לדריכות ולכך שדברים עלולים להשתנות בכל רגע. בפרויקט הגמר שלי בהולנד החלטתי לעסוק בשאלות של אימון: איך מאמנים? מהן הטקטיקות ומה השינויים המתחוללים במי שעובר אימונים כאלו?

כשהתחלתי לחשוב על "עוקץ" בהולנד, התחוור לי שכל הכלבים ביחידה היו בכלל כלבים הולנדים.

הכלב שלי, הנקי, היה רועה הולנדי, חלק מהפקודות שלו עדיין נשארו בהולנדית.

אחרי בדיקה קצרה שערכתי התברר שרוב המגדלים, המאמנים והסוחרים של כלבי צבא נמצאים באזור צפון באברונט. חברות גדולות של אימון וגידול כלבים ממוקמות ממש 20 קילומטר ממני בחוות מחוץ לעיר.

פתאום הכל התחבר. זה הרגיש כמו איזו סגירת מעגל, כמו אז כשהנקי בא אליי מהולנד לצבא בישראל והתאמנו יחד, למדנו לעבוד יחד, ועכשיו אני מגיע להולנד – מתאמן ולומד פה.

התחלתי ליצור קשר עם אחת מהחברות הללו שנתנה לי להכנס אליה ולתעד את עבודת האימון שנעשית בה. היה לי קל להיכנס בתור כלבן ישראלי יוצא יחידת "עוקץ" מכיוון שהם הכירו את היחידה ואפילו את המאלף הראשי שלה. בתמורה, צילמתי עבורם סרטון תדמית ״וואסחי״.

בו בזמן גם הסתכלתי אחורה על הדימויים שצילמתי בתקופת הצבא.

לפרויקט הגמר שלי יצרתי מיצב אינטראקטיבי. המשתתפים בעבודה נכנסים אל תוך חלל אימון. כדי לחוות אותו עליהם לנשוך מקל. פעולת הנשיכה מפעילה סאונד שבאמצעותו הם מתקדמים בסיפור המסופר דרך מעבר מעמדה לעמדה בתוך המרחב (קצת כמו כלב שמשתמש באף). למעשה, הם עוברים בעצמם מעין חווית אימון כדי להתקדם. הנרטיב מסופר דרך שתי דמויות שונות: האחת היא החייל הישראלי שעובר אימון (אני) והדמות השנייה היא מאמן וסוחר כלבים הולנדי שמספר פרטים כמו איך בוחרים כלב ואיך סוחרים בו.

בנוסף לשאלות האימון, העבודה בוחנת את הפן העסקי סביב הסחר בכלבים ומבקשת לפתוח דיון אודות אילוף כלבים למטרות לחימה, לגעת בנקודת החיכוך הקריטית שבה הכלב הופך מחיית מחמד לנשק.

OLD DOG NEW TRICKS, 2019

תיעוד פרויקט גמר, האקדמיה לעיצוב איינהובן
כתיבה ודרמטורגיה: ירדן קולסי בשיתוף עם ניר שאולוף

 

ירדן קולסי יליד 1990,ירושלים. בוגר קורס נגרות מטעם משרד העבודה והאקדמיה לעיצוב איינדהובן. מתגורר ופועל בין הולנד לישראל.