גיליון #30 | המצאת הטבע | אוקטובר 2020
שער הגיליון מאת עירית תמרי. לצפיה בשער לחצו כאן

The Sorrow the Joy Brings, 2010, collage with wood engraving (“The Weeping Willow”, Popular Natural History, 1884), 10.5 x 14.5 cm

The Sorrow the Joy Brings

Bookmark and Share

The Sorrow the Joy Brings הוא פרויקט אמנותי מחקרי שיצרה נועה גיניגר בין השנים 2013-2008 ומקורו בתשוקה לשמח את עץ הערבה הבוכיה באמצעות פעולה ידנית שתגרום לעץ, על תכונותיו הבוטניות הקיימות, לשנות את טבעו, את מצב רוחו.

הפרויקט בא בדיאלוג עם היסטוריית המניפולציה של הטבע כנוף, החל מעיצוב גנים בעת העתיקה ועד לאמנות אדמה ופרקטיקות של פרפורמנס במרחב הציבורי בימינו.

הסלידה מעצב והרצון האנושי לבטל את העצבות, אפילו אם היא מדומה, מובילים למהלך שבמבט ראשון נראה פואטי אך במבט נוסף נחשפת האלימות שגלומה בו: במאמץ לכפות על הערבה מצב שמנוגד להווייתה, מקופל הניסיון האנושי לשלוט בטבע וברגשות.

הפרויקט, שלו תוצרים אמנותיים שונים, מתועד ביומן מקוון אשר פורש את המהלכים השונים של גיניגר בניסיונותיה לעודד את הערבה הבוכיה: מפגשים ושיחות עם מומחים מתחמי ידע שונים כגון מדעי המוח, אווירודינמיקה ואפקטים מיוחדים, דימויים שהיא יצרה או מצאה במהלך המסע, חיפוש אחר אתרי צילום ומקורות מימון לסרט שהיווה את שיאו של הפרויקט. הסרט, שמצולם בפילם, עוקב אחר הניסיון לגרום להתרוממות רוח של הערבה הבוכייה, או יותר נכון – להתרוממות שלה באמצעות רוח, באופן פיזי בעזרת מאווררים תעשייתיים.

בשלבים שונים של הפרויקט יצרה גיניגר סדרת קולאז'ים, שחלקה מוצג כאן. העבודות עשויות מדימויי נוף קיימים (מגלויות, בולים, דפים מספרים) הכוללים עץ ערבה בוכיה. פעולת ההתערבות של גיניגר היא פשוטה אך אפקטיבית: צמרת העץ נגזרת ומסובבת כך שענפי העץ פונים מעלה במקום מטה, מייצרים מראה של עליצות שחותרת תחת כוח הכבידה.

נועה גיניגר יוצרת במגוון סוגי מדיה כולל מיצב, וידיאו, סאונד, טקסט ועבודות רשת. היא בוגרת ה־ENSBA פאריס. במהלך לימודיה לקחה חלק בחילופי סטודנטים באוניברסיטת קרנגי מלון בארה"ב למשך שנה. השתתפה ברזידנסי ב־De Ateliers, אמסטרדם, באקדמיה האמריקאית ברומא וב־Villa Empain, בריסל. עבודותיה הוצגו במגוון של תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות ברחבי העולם. גיניגר שותפה בצמד הספוקן וורד Noon&Ain יחד עם המוסיקאית ענת שפיגל. היא חיה ויוצרת באמסטרדם.

https://noaginiger.com

הבלוג And Gravity will Always Bring Us Down