הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 
24.10 | כנס ירושלים לאמנות #3
יום רביעי

**שימו לב! הכרטיסים לכנס אזלו!**

 

כנס ירושלים לאמנות #3 | בירור יתרה

הכנס, שייערך זו הפעם השלישית, נוסד ביוזמה משותפת של מוסד האמנות הירושלמי מנופים וכתבי-העת "ערב רב" ו"הרמה", במטרה לחבר בין הנעשה באקדמיות ובמוסדות להשכלה גבוהה לבין אמנים, אוצרים, מנהלים אמנותיים ואנשי מקצוע מעולם האמנות והתרבות בארץ ומחוצה לה.

 

*** להורדת התוכניה של הכנס לחץ כאן ***

 

הכנס יוקדש השנה לבחינת מושגי היתרה, העודפות והשארית על מופעיהם השונים באמנות ובתרבות. "בירור יתרה" הוא מושג המוכר לרבים מדיווחי חשבונות הבנק, והוא מביע רגע של חוסר ודאות המלווה ברצון אמביוולנטי לגלות את התשובה. היתרה עשויה להיות מוצגת כחוסר, וכך בלי משים נוגע המושג הטכני-בנקאי במתח הפילוסופי שבין נוכחות לבין איִן.

 

יתרה היא שארית. שני המושגים נוגעים למצב של שפע, שכן הם מתארים עודפות חומרית, כספית או רוחנית. אולם יש במושגים הללו גם מימד של חוסר, הנובע מההתייחסות ליתרה כאל פחת, חומר חסר תכלית, לא שימושי, ועדיין לא כזה שראוי להיזרק לאשפה. ניתן לתאר את היתרה כ"עודף" שנותר מן הדבר לאחר שהוגדר, קרי אותו חלק שאינו ניתן לפילוח, הבנה והמשגה ברורה. כאשר הופכת היתרה ל"יתרת חוב", העודף המשתמע מן המושג הופך לריק.

 

מתוקף אי-התאמתן, היתרה או השארית הן ביטוי של אי-סדר, ומשמעות בירורן אינה רק בדיקת הנתונים, אלא גם התחקות אחר המאפיינים והסיבות ההיסטוריות והעכשוויות למצבם. הבירור הוא צורך כלכלי, תרבותי וחברתי, והוא הכרחי גם אם תוצאותיו אינן משמחות.

 

עורכי הכנס: רינת אדלשטיין – מנופים, הרמה

רונן אידלמן ויונתן אמיר – ערב רב

מפיקה: שי לבני

 

**שימו לב! הכרטיסים לכנס אזלו!**

*שפת ההרצאות עברית אלא אם צוין אחרת. מספר המקומות מוגבל, נא להירשם מראש כאן. ייתכנו שינויים.

 

מיה אופיר-מגנט. צילום: דפנה טלמון

 

יום רביעי, 24.10.18

בית הנסן, רח' גדליהו אלון 14

 

11:00 דברי פתיחה

 

מושב 1

11:15–12:45

 

רומי מיקולינסקי | מסבירי פנים: ממעקב להתנגדות

בעידן שבו אנו משויכים למאגרי נתונים שונים ומזוהים עימם, והמידע הנאסף על אודותינו משרת גופים רבים, מה ניתן לעשות כדי לשנות את המצב? אמנים ואקטיביסטים קוראים ללכלך את המידע הנצבר כדי לטשטש ולתעתע, לשנות את הסטטוס-קוו ולחזור לקחת בעלות על ה"יתרה".

ד"ר רומי מיקולינסקי היא ראש התוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי באקדמיה לאמנויות ועיצוב בצלאל, ירושלים, וחוקרת במרכז לחקר האינטרנט באוניברסיטת חיפה.

 

אייל גרוס | אסתטיקה ניורו-פסיכדלית: למידה עמוקה עבור מכונות יצירתיות

טכנולוגיית למידה עמוקה ורשתות נוירונים גנרטיביות אך החלו את עידן המכונות היצירתיות. אנו נסקור את החידושים האחרונים שבחזית הטכנולוגיה של למידה עמוקה בעיבוד תמונה, חילול טקסט, עיצוב, יצירתיות ואמנות. נבצע הדגמות חיות של אמנות מחוללת מחשב ונדון במיקומו של האמן האנושי בעידן המכונות היצירתיות.

ד"ר איל גרוס הוא חוקר למידת מכונה, יועץ, יזם ומרצה. בוגר תלפיות, דוקטור בפיזיקה תיאורטית, אמן דיגיטלי היוצר מיצבים אינטראקטיביים, אמנות מחוללת מחשב ומיצגים אנלוגיים ודיגיטליים.

 

יעל מסר | בלש אמיתי: אסטרטגיות פורנזיות באמנות העכשווית  

כיצד אמנים וארכיטקטים מבססים את עבודתם על חקירה פרטנית ולעתים אף מדעית של עקבות חזותיות ומה הם הממצאים של החקירות הללו.

יעל מסר היא המנהלת והאוצרת הראשית של הגלריה בבית-הגפן בחיפה.

 

מופע אמן: מיה אופיר-מגנט | I don't want to see this

כאשר אנחנו נתקלים בתוכן פוגעני או מטריד באינטרנט, אנחנו לוחצים על הכפתור "דווח". אבל מה קורה לתוכן הזה אחר-כך? ומי מחליט על זה? הרצגה אינטראקטיבית (Lecture Performance) המבוססת על מצגות ההדרכה הרשמיות של פייסבוק שהודלפו לעיתון "The Guardian". המופע חושף את מאחורי הקלעים של הרשת החברתית הגדולה בעולם ומאפשר לקהל להשתתף ולבצע בחירות מוסריות (בהתאם לכללי החברה, כמובן).

יצירה: ליאור זלמנסון ומיה אופיר-מגנט
עיצוב: אמיר עוזר
מיה אופיר-מגנט היא במאית תיאטרון ופרפורמרית העוסקת במופע דיגיטלי – שילוב של מופע חי וטכנולוגיה. היא יוצרת עבודות אינטראקטיביות בנושא אינטימיות דיגיטלית ומרצה על עבודתה בארץ ובעולם.

 

מושב 2

13:00–14:15

 

תהל פרוש | שירה עשירה

פרפורמנס על שירה לצד כסף, אופני התקיימות ספרותיים והתחזות.

תהל פרוש היא משוררת, עורכת, עיתונאית, מלמדת ספרות וכותבת.

 

יעל פרידמן | מדיצ'י איז אין דה בלוק: על דמיון טכנולוגי, בלוקצ'יין וחובות תרבותיים

ההרצאה תעסוק בחשיבותה של יצירת גנאולוגיה דיגיטלית ליצירות אמנות עבור קהילת האמנות וחובביה.

יעל פרידמן היא אמנית בוגרת המדרשה ומסטרנטית במכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדע והרעיונות.

 

עפרי כנעני | דברים זזים: שינוע, שפע ושְּׁאָר

מסע כוריאוגרפי, לוגיסטי, ביורוקרטי ותיאורטי בעקבות קיר ארעי בביאנלה בוונציה מן הרגע שבו הוא משמש נדבך הכרחי בתערוכת הראווה, כחלק מפרקטיקת השפע העודפת, ועד לרגע שבו התערוכה נסגרת והקיר הופך לפסולת, עודף לא רצוי שיש להיפטר ממנו.

עפרי כנעני היא אמנית וחוקרת. מלמדת ב-School of Visul Art בניו-יורק ודוקטורנטית במחלקת Visual Cultures שב-Goldsmiths, לונדון. עבודותיה הוצגו במטרופוליטן בניו-יורק, בטייט בריטן בלונדון, במוזיאון ישראל בירושלים ועוד.

 

הרצאת אמן: רועי מנחם מרקוביץ | We Shall Overdraft  

רועי מנחם מרקוביץ הוא בוגר המדרשה לאמנות בבית ברל. הציג בתערוכות בארץ ובעולם, בין השאר במוזיאון הטייט מודרן בלונדון, במוזיאון הרצליה, במוזיאון ישראל, במוזיאון לאמנות עכשווית בברצלונה, ב-CCA בתל-אביב ועוד. זכה בפרס הקרן לתרבות אמריקה-ישראל 2006/7 ובמלגת התערוכה "בעילום שם" של אוניברסיטת חיפה, 2007.

 

14:15

 

הקרנת בכורה ירושלמית לסרט "הנעלם" ("The Disappeared")

ישראל/גרמניה 2018, 46 דקות. עברית, כתוביות באנגלית

סרט דוקו-נסיוני המגולל באמצעים קולנועיים מינימליים את סיפור הפקתו של סרט אקשן עלילתי על-ידי יחידת ההסרטה של דובר צה"ל. הסרט המקורי, שנקרא "הנעלם", הופק בשנת 2000 במסגרת מערך הסברה נסיוני, במטרה להתמודד עם אחד הנושאים הרגישים ביותר בחברה הישראלית – התאבדויות חיילים בצבא. ההפקה השאפתנית, בהיקף חריג בנוף המקומי, צולמה בכל רחבי הארץ וכללה אוגדת טנקים, מסוקים צבאיים ומאות חיילים-ניצבים. עם תקציב מרשים, אנשי צוות מבכירי תעשיית הקולנוע הישראלי ובכיכובם של ליאור אשכנזי, נטלי עטיה ורבים מהבולטים שבשחקני הארץ בזמנו, "הנעלם" יועד לצאת לאקרנים האזרחיים ברחבי הארץ. עם זאת, זמן קצר לאחר שהושלמה עריכתו, נגנז הסרט והוא מעלה אבק על מדפי הארכיון הצה"לי. "הנעלם" נעלם.

 

גלעד ברעם הוא צלם, אמן ויוצר דוקומנטרי. עבודותיו הוצגו במוזיאונים ובגלריות בישראל ובעולם. סרט הביכורים שלו, "קודלקה שוטינג הולילנד" זכה בפרסים בינלאומיים, הוקרן בפסטיבלים רבים בעולם ונמכר להפצה ושידור באירופה.

 

אדם קפלן הוא אמן, עבודותיו הוצגו במקומות רבים, ובהם Haus der Kulturen der Welt (ברלין), המרכז לאמנות עכשוויות בתל-אביב, Salt (איסטנבול) והמדרשה-הירקון 19. סרטו האחרון, "Last Person Shooter" (בשיתוף עם בועז לוין), זכה בפרס אוסטרובסקי לווידיאו ולקולנוע ניסיוני בפסטיבל הקולנוע בירושלים.

 

מספר המקומות מוגבל, נא להירשם מראש כאן.

 

14:30–15:30 הפסקת צהריים

 

 מושב 3  

15:30–16:45

 

חנה פרוינד-שרתוק | "לא תתגודדו": הסנטימנט היהודי בניב המקומי של אמנות גוף רדיקלית

על רקע מרכזיותן של הפגיעות העצמיות החמורות במיצגי הגוף הרדיקליים מחוץ לישראל, בולט העדרן באמנות המקומית. ההרצאה תעסוק בשאלת העדרן המוחלט של פגיעות חמורות בגוף בעבודתם של האמנים והאמניות המקומיים שעבודתם נגעה, בצורה זו או אחרת, בפגיעה עצמית, ותבחן את ההימנעות של האמנות המקומית מהכיוונים האלימים, הביזאריים והפריקיים המובהקים, לא כל שכן מהעמדתם של האמנים/יות עצמם/ן בסכנת חיים.

ד"ר חנה פרוינד-שרתוק היא מרצה ביחידה להיסטוריה ופילוסופיה של האמנות, העיצוב והטכנולוגיה בשנקר. ספרה "למה הם עושים את זה לעצמם: פגיעה עצמית באמנות גוף רדיקלית" ייצא לאור בקרוב, בסדרה "קו אדום" של הוצאת הקיבוץ-המאוחד.

 

אבי פיטשון | כיצד הפכה האמנות למיותרת בשיח האמנות העכשווי

בעשורים האחרונים מסתמן תהליך של היעלמות השפה האמנותית והחלפתה בשפה הפוליטית. מדוע זה קרה ומדוע זו בעיה?

אבי פיטשון כותב על מוזיקה ואמנות בעיתון "הארץ", אצר והציג בישראל, בלונדון, בברלין, בלובליאנה, בקריסטיאנסנד (נורבגיה), בבורן (אירלנד), בטאיפיי ועוד.

 

יעל דורון | "חמור שכולו תכלת": יהדות ותיאולוגיה כ"שארית" ביצירתו של נחום גוטמן

ההרצאה תעסוק בתפיסתו התיאולוגית של נחום גוטמן דרך הדמויות המקראיות שבהן עסק, איוב ויונה, וביצירותיו הספרותית, שבהן נשען על תבניות ספרותיות תיאולוגיות עולמיות ויהודיות.
ד"ר יעל דורון היא אמנית, מורה ואשת חינוך. בוגרת המחלקה לאמנות בבצלאל (1986), בעלת תואר שני בחינוך לאמנויות, אוניברסיטת לידס (1998), ותואר שני ושלישי בתרבות ופרשנות, אוניברסיטת בר-אילן (2015).

 

הרצאת אמן אורח מחו"ל: טינופריי ג'ו, זימבבואה | Tinofireyi Zhou, Zimbabwe

ההרצאה בשפה האנגלית

טינופריי ג'ו (זימבבואה) יספר על המחקר המתמשך שלו על אודות מורשתו, כחלק מהלמבה, קהילה שחורה-יהודית מן התפוצה. "Chitema ne Chirungu" מורכב מסדרה של תצלומים משפחתיים, מובאות ממחקרים אקדמיים ואוסף של סאונדסקייפים שהקליט, הסובבים סביב אגדת "נגומה לונגונדו" ("תוף הרעם").

טינופריי ג'ו הידוע בכינויו Aero5ol הוא אמן מזימבבואה המשתמש בצורות הביטוי היצירתיות של ספוקן וורד, כתיבת שירה, אמנות קול ואמנות רחוב כדי לחקור את המציאות היומיומית בעולם מנקודת מבט אפריקאית ייחודית.

 

מושב 4

17:00 – 18:15

 

גיש עמית | חובות של תרבות: הספרייה הלאומית בין עוול לתיקון

ההרצאה שופכת אור על ההיסטוריה הפוליטית של הספרייה הלאומית, שאוספיה נסמכים, בין השאר, על נכסי רוח שהותירו אחריהם הפלסטינים במלחמת 1948 ועל כתבי יד יקרי ערך של יהודי תימן, שנלקחו מהם בשלהי שנות ה-40 של המאה הקודמת. מבעד לפרשות הללו ייבחנו אפשרויות של פיוס, הכרה וסליחה.

ד"ר גיש עמית היה עמית במכון ללימודים מתקדמים בברלין ובבית-הספר מנדל למנהיגות חינוכית, וכיום מנהל בית-ספר יסודי. ספרו, "חורבות מן ההווה: היסטוריה של בונקרים ופילבוקסים במאה העשרים", ראה אור השנה בהוצאת פרדס.

 

גבי בונויט ואמנון בר-אור | מבוכים ומרחבי מבוכה בשכונות רב-תרבותיות

מרחבי מבוכה הם מקומות פתוחים או בנויים המעידים על טראומה שהתרחשה בהם בעבר והותירה את סימניה. עדויות ארכיטקטוניות שנותרו במרחב זה מכונות "אדריכלות פוסט-טראומטית". כיוון שהתגובה הדיסוציאטיבית השכיחה היא ההחלטה על הרס מוחלט או חלקי של המרחב ובנייה חדשה הצומחת מתוך הריק המדומיין לכאורה, לשימור המורשת הבנויה תפקיד עיקרי בהתמודדות חזיתית עם הרצון לשמר אל מול הרצון להרוס ולמחוק. ההרצאה תעסוק בשלוש שכונות פלסטיניות לשעבר: טלביה בירושלים, ואדי סאליב בחיפה ומנשייה ביפו.

גבי בונויט הוא פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי מנחה. מנהל וחבר צוות בסדנאות של אפק, האגודה הישראלית ללימוד תהליכים קבוצתיים וארגוניים. מראיין ראשי בסרט "עדויות", העוסק בחיילים ששירתו באינתיפאדה הראשונה.

אמנון בר-אור הוא אדריכל ומתכנן שימור המורשת הבנויה מאז 1979. בעל משרד תכנון לשימור בעיר העתיקה בצפת ומאז שנת 1990 בעל משרד בתל-אביב–יפו. פרופסור מרצה בכיר בבית-הספר לאדריכלות. מחבר הספר "זמן שימור" (2013).

 

18:15–19:00 הפסקה

 

19:00–20:00

 

לילך ליבנה | "גוף-בתוך-עולם": הרצאה וסדנה בהשתתפות הקהל

במפגש נתנסה בהפשטת המבט ובהחסרת המימד הנראה, מתוך רצון לחדור מבעד לעודפות הדימויים שכל אחד מכיל על עצמו ועל האחר, בניסיון לחזור לנראות בצורה שלמה יותר.

לילך ליבנה היא אמנית וכוריאוגרפית העוסקת בתפילה אל המופשט, הגבול בין דת לאמנות, כוריאוגרפיה כאפשרות ליצור פילוסופיה. מפתחת מחקר-מופע העוסק בחיפוש אחר ה-Non-Image, שהוצג בביאנלה לאמנות בסידני, בפסטיבל המחול הבינלאומי בווינה Impulstanz, במרכז לאמנות עכשווית CCA ועוד.

X