הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 

לטובתה האישית

פתיחה: 30.12.17

אמן: עפרי כנעני
אוצרות: אוצרת: שירלי בכר | אוצרות בירושלים: סלה-מנקה

9התערוכה "For Her Own Good" (לטובתה האישית) של האמנית עפרי כנעני הוצגה בספטמבר-אוקטובר 2017 במרכז להיסטוריה יהודית בניו-יורק (Center for Jewish History), באוצרותה של שירלי בכר. לאחר שצפינו בתערוכה, ולנוכח ההסלמה בתהליכי ההשתקה בשיח הציבורי בישראל, החלטנו להזמין את כנעני להציג אותה גם בחללי מעמותה בבית הנסן. לפני שהספקנו ליצור קשר עם כנעני, היא החליטה להסיר את התערוכה כאות סולידריות עם הבמאי דן פישבק, שתמיכת המרכז להיסטוריה יהודית ביצירתו הופסקה בשל דעותיו הפוליטיות. כנעני, שהתמקדה בעבודתה באספקטים שונים של השתקה, חשה שזהו סופו האפשרי היחיד של הפרויקט שלה בנסיבות הקיימות. בהצהרתה כתבה: "חופש הדיבור וחופש המחשבה היו הנשק היחיד של אמה גולדמן, ונראה כי הם מאיימים על החברה הדמוקרטית היום ממש כפי שאיימו עליה לפני כמאה שנה".

 

For Her Own Good"" ("לטובתה האישית") הוא מיצג פואטי הטורף מחדש פרגמנטים מתוך עדויות וחומרים ארכיוניים הקשורים בחייה של אמה גולדמן. התערוכה מתמקדת בשלושה חודשים של קיץ 1917, שבמהלכם נשפטה גולדמן, הורשעה, נשלחה למאסר בן שנתיים ולאחר מכן הוגלתה לרוסיה. ב-15 ביוני 1917 נעצרו גולדמן ואלכסנדר ברקמן מתוקף חוק הריגול האמריקאי (Espionage Act), שנחתם ביום מעצרם, והואשמו בעידוד סרבנות גיוס בזמן מלחמה (אמריקה החלה את מעורבותה במלחמת העולם הראשונה ב-6 באפריל 1917).

 

מופע השתיקה-הכפויה הספונטני של גולדמן בספטמבר 1917 התברר בדיעבד כהופעתה האחרונה בארצות-הברית. התערוכה "לטובתה האישית"מזמנת מחדש את זכרון אותו אירוע, שנעלם כליל מהתודעה הציבורית, ומהדהדת את המשחק שהתגלם בו: משחק הפעולה והתגובה ההדדי שבין פסיקות סמכותיות לבין הביטוי האישי. התערוכה שוזרת את עדותה של גולדמן על מה שחוותה במהלך האירוע ההוא ואת השפה שבה השתמשו הפקידים כדי לחקור ולהפליל אותה במהלך משפטה.

 

בתערוכה מוצגים 21 לוחות זכוכית מגולפים השוברים לרסיסים את עדותה של גולדמן בנוגע לאירוע, כפי שתואר על-ידיה באוטוביוגרפיה שלה, "לחיות את חיי", וכן סרטון וידיאו המעמת הליכים ורבליים מהשימועים הסגורים שנערכו לה עם קולאז'ים דאדאיסטיים שהוצבו מול אובייקטים רדי-מייד שונים. עוד בתערוכה: ספר המכיל את הדימויים והציטוטים הללו, המונח פתוח ונכון לעלעול. סוגי המדיה השונים בתערוכה דרים במערך כמו-ביורוקרטי המורכב מפריטים ששימשו ארכיונאים, וכעת נועדה להם תכלית חדשה. מכונות צילום תורמות לתערוכה את צלן המושלך על הקיר האחורי, ופסקול הכוריאוגרפיה מלווה אותה בתקתוק מעודן של קרוסלת שקפים. כך אנו נותרים עם רוחות רפאים מוצנעות של הנסיבות המתחלפות תדיר שהרכיבו פעם את "האשה המסוכנת ביותר באמריקה".

 

בפתיחת התערוכה, וכן במועדים שונים במהלכה, יתקיים פרפורמנס מיוחד, שיתייחס למהלך שעשתה כנעני תוך כדי העבודה: היא שיגרה לחבריה במדיה החברתית שאלה: "האם אי-פעם אמרו לך לשתוק 'לטובתך האישית'?", והוצפה בסיפורים אישיים שונים. בערב הפתיחה תשב כנעני (ובימים הבאים ימלאו את מקומה אנשים אחרים) מאחורי שולחן משרדי ותחלוק את סיפוריהם של אלה שענו על שאלתה – רובן נשים – עם צופים יחידים. אלה גם יקבלו מידיה עותק מבויל של הסיפור שזה עתה שמעו. הסיפורים כוללים עדויות של נשים אנונימיות וכן ציטוטים מתוך ראיונות עם פעילים פוליטיים ודמויות ציבוריות שחוו השתקה. אחד הציטוטים הוא של דארין טאטור, משוררת פלסטינית ותושבת ישראל ששוהה במעצר בית כשנתיים לאחר שפירסמה בחשבון הפייסבוק שלה שיר בערבית שכלל את המלה "התנגדו".

 

Top

מעמותה

מודל העשייה במעמותה מבוסס על שיתוף ידע ועזרה הדדית: לימוד, ביקורת, תצוגה ויצירה שמתמקדים בטכנולוגיה ובמדיה ושומרים על עצמאות אמנותית בניסיון לקיים אפשרות של תרבות אחרת, שמפתחת תהליכי עומק, משוחחת ומתדיינת עם הסביבה, בתגובה לתרבות הבידורית והפסטיבלית והרוח הצרכנית השולטות בעיר. המתחם החדש, חללי המרתף של בית הנסן, בית החולים למצורעים לשעבר, ישמש כסדנאות לאמנים, חדר וידיאו, חדר סאונד, חדר הקרנה, חללי תצוגה ומרכז לימוד ומפגש
לאתר הבית
מעמותה בבית הנסן: גדליהו אלון 14 ירושלים, קומת מרתף
02-5630182
mamutita.art@gmail.com
א'-ה' 18:00-10:00, ו' 14:00-10:00
13,18
הצג מפה גדולה יותר
X