הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 

שמשונית

פתיחה: 14.1.21 בשעה 20:00

אמן: פרל שניידר
אוצרות: הילי גרינפלד

שמשונית היא יריעת פלסטיק מעובד שנועדה לספק הגנה מהירה מפני הגשם; היא מצע לשילוט זול או חומר גלם למרקיזות; בו בזמן היא גם חמנייה, צמח יפיפה ומתוחכם, המתאים עצמו לזווית קרני השמש. בתערוכת היחיד ׳שמשונית׳ שניידר מחברת את שני הקצוות הללו – פלסטיק זול ופשוט, מעשה ידי אדם, עם חוקיות נשגבת של הטבע, חיבור שבא לידי ביטוי בציורים עם ׳תוספות׳ תלת מימדיות.

שניידר מעוניינת להפיח בציור את דחיפות החיים המאפיינת את רחובות העיר. היא מכניסה דחיפות זו לחלל הגלריה הסטרילי כביכול, ומצביעה על המקומות בהם פנים הבית נשפך החוצה, אל המרחב הציבורי, או לחילופין על האופן שבו המולת הרחוב זולגת פנימה לתוך חלל הבית. החוץ, הרחוב שברשות הרבים, מתערבב עם האינטימי והביתי.
 
דוגמא אחת לכך היא הציור ׳שיחה׳ בו כלב וחתול יושבים ברוגע במרפסת ומנהלים שיחה, כאילו היו חברים ותיקים. הגגון שמעליהם הוא סדין ישן ומעקה המרפסת עליה הם יושבים הוא קרטון משומש. הסצנה יכולה להתפרש בשני כיוונים מנוגדים – לא ברור אם המביט בה מסתכל מפנים הבית אל החוץ, לרחוב, או שהכלב והחתול נמצאים בתוך הבית ואנו אלה המציצים פנימה מבחוץ.
 
המיצב הציורי נע בין מרחבים מוגדרים מראש של קנבס ונייר כאלו בהם הציור חורג אל הקיר, הופך לתלת מימד ופולש אל העולם הממשי. התערוכה נוגעת במתח שבין ארגון מציאות יציבה באמצעות דימוי לבין המהות השברירית והארעית של הדימוי. שניידר חורגת מגבולות הציור לא רק בעזרת התוספות אלא גם על-ידי חשיפת סוד האשליה הציורית. היא מציגה יחד עם הציור את מושאי ההתבוננות וההשראה שלו – החפצים האמיתיים. בכך מצביעה שניידר על הפשטות והקלילות שבהן ניתן לבנות ולייצר אשליה.

 

נוף לילי, עפרון על נייר, 2020, פרל שניידר

 

 

דוגם מציאות היא שלוחה של התערוכה 'שמשונית' במרחב הציבורי בהשתתפות האמנית פרל שניידר והאוצרת הילי גרינפלד.

 

​שמשונית היא יריעת פלסטיק מעובד שנועדה לספק הגנה מהירה מפני הגשם; היא מצע לשילוט זול או חומר גלם למרקיזות; בו בזמן היא גם חמנייה, צמח יפיפה ומתוחכם, המתאים עצמו לזווית קרני השמש. בתערוכת היחיד ׳שמשונית׳ שניידר מחברת את שני הקצוות הללו – פלסטיק זול ופשוט, מעשה ידי אדם, עם חוקיות נשגבת של הטבע, חיבור שבא לידי ביטוי בציורים עם ׳תוספות׳ תלת מימדיות.

 

שניידר מעוניינת להפיח בציור את דחיפות החיים המאפיינת את רחובות העיר. היא מכניסה דחיפות זו לחלל הגלריה הסטרילי כביכול, ומצביעה על המקומות בהם פנים הבית נשפך החוצה, אל המרחב הציבורי, או לחילופין על האופן שבו המולת הרחוב זולגת פנימה לתוך חלל הבית. החוץ, הרחוב שברשות הרבים, מתערבב עם האינטימי והביתי.

ללא כותרת, טכניקה מעורבת, 2020, פרל שניידר

 

 

׳העין עצומה?׳ הוא מיצב רישומי המוצג כחלק מתערוכת היחיד ׳שמשונית׳ של פרל שניידר. העבודה מורכבת מרישום על ניירות שמכסים את מלוא חלל הויטרינה בכניסה לסדנאות האמנים. שניידר משתמשת בדיו, עפרונות, חוטים ודבק על ניירות שיחד יוצרים חלל ביתי של צללים ואורות, נופים וחלומות. החוטים שנכנסים למרחב, מדמים במקום אחד קרני אור ובאחר סורגים, הם מתערבבים בקווי הרישום הדו ממדיים. המשחק בין השניים מייצר בלבול בין מקורות האשליה.

 

הויטרינה הופכת לחדר אינטימי בבית, שעת בוקר, התינוק/ת מכורבל/ת בשמיכה, קרני אור נכנסים מהסורגים בצורת חוטים דקים, ברקע נוף הרים ונהר זורם ביניהם כמו כביש. השאלה- "האם העין עצומה?" עולה אין ספור פעמים בהתמקדות המבט של שניידר בריסי העין של התינוק, כאשר היא מוצאת את עצמה מפתחת מיומנות רישומית לקרוא האם קווי הריסים מעידים על עין פקוחה או עצומה.

 

מתוך "העין העצומה?", טכניקה מעורבת, 2021, פרל שניידר
Top

סדנאות האמנים, ירושלים

סדנאות האמנים (ע"ר) הוקמו בשנת 1982 ע"י הקרן לירושלים והיו למיזם ראשון מסוגו בארץ שאיפשר לאמנים לפעול בחלל עבודה מסובסד לאורך זמן, במטרה לעודד את העשייה האמנותית בירושלים. המתחם כולל 15 חללי עבודה בהם פועלים אמנים מקצועיים מכל תחומי האמנות החזותית. האמנים, אשר נבחרים על ידי ועדה אמנותית, זכאים לפעול במקום למשך חמש שנים. בסדנאות לקחו חלק במשך השנים מיטב האמנים הפועלים בישראל, ביניהם לארי אברמסון, אסף בן צבי, אמנון בן עמי, אבי סבח, מאשה זוסמן, אתי אברג'יל, שי אזולאי ועוד. במתחם פועלת גלריה – שמשלימה וחושפת את פעילות האמנים בסדנאות לציבור הרחב. בנוסף, הגלריה מארחת תערוכות ופרויקטים מיוחדים, ובכך מהווה מרכיב חשוב בהתפתחות הסדנאות כמוסד משפיע ושותף לשיח האמנותי-תרבותי. הגלריה נוסדה ב-2010 הודות לתמיכתן הנדיבה של קרן ג’ורג’ וג’ני בלוך, קרן ד”ר גאורג וג’וזי גוגנהיים, וקרן אדולף ומרי מיל ופועלת בסדנאות האמנים בסיוע קרן לויד, באמצעות הקרן לירושלים.
לאתר הבית
האומן 26, קומה 3, א.ת תלפיות
02-6797508
amos@artiststudiosjlm.org
ב', ד' 10:00-16:00 ה' 12:00-20:00
34, 13, 5
  הצג מפה גדולה יותר
X