הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 

תערוכה מרכזית | נכסים

פתיחה: 23.10.18 בשעה 19:00 - נעילה: 7.12.18

אמן: תערוכה קבוצתית
אוצרות: משותפת

התערוכה המרכזית של פסטיבל מנופים לשנת 2018 תוצג בשכונת טלביה שבלב ירושלים, בשולי מרכז העיר. טלביה היא שכונה יפהפייה. ירוקה, מטופחת ושקטה. כלפי חוץ, למראית עין, היא  נדמית  כפרבר שבע ומנומנם. אך למעשה השכונה מורכבת משכבות רבות הטומנות בחובן נרטיבים היסטוריים מגוונים. השכונה הוקמה באמצע המאה ה-19 על ידי פלסטינים ערבים-נוצרים אמידים, והגיעה לשיאה הארכיטקטוני  בשנות ה-20 של המאה ה-20. בשכונה קיימות עד היום וילות ערביות שניחנו ביופי רב, זכר לימים עברו. לאחר שקיימו בשכונה חיים תרבותיים מלאים ועשירים, נאלצו התושבים הפלסטינים לנטוש את בתיהם ולברוח בעקבות מלחמת 1948. לאחר מכן, השכונה אוכלסה ברובה על ידי יהודים – ישראלים. מימי הקמתה ועד היום טלביה היא שכונה בורגנית. תושביה אז והיום רובם בעלי מקצועות חופשיים, אקדמאים, דיפלומטים ואנשי ממשל.

 

כיום, בנוסף להיותה שכונת מגורים ירושלמית, היא מכילה גם בליל לא אופייני של מוסדות מתחומים שונים הדרים בכפיפה אחת, זה לצד זה באותו מרחב; החל ממוסדות לאומיים רבי חשיבות כמו משכן הנשיא ובית ראש הממשלה, המשך בריכוז מפתיע של מכוני מחקר וביניהם: מכון ון ליר, מכון החברה הפסיכואנליטית, מכון ירושלים למחקרי מדיניות ועוד, וכלה במוסדות תרבות כגון המוזיאון לאמנות האסלאם. התערוכה תבקש לבחון את המרחב המסקרן והמרובד של השכונה.

 

"נכסים" תתקיים במספר מבנים ברחבי השכונה, בהם בתים פרטיים ומבני ציבור, ותחתור לתהליך רפלקסיבי על אודות טלביה, המוסדות והמבנים הקיימים בה. התערוכה תבקש לעמוד על הניגודים הקיימים בצופן הגנטי של השכונה מראשיתו ולהצביע על נקודות העיוורון המכשילות את שוכניה ומבקריה. דרך פעולות אמנות שונות יועלו שאלות ביקורתיות הקוראות לקיים בחינה מחודשת של המרחב המיוחד, רב הפנים שהפך אולי לבנאלי, או ברור מאליו בעיניי תושביו.

 

בין המשתתפים: חנאן אבו חוסיין, אתי אברג'יל, מאיה אטון, רון אסולין, חנאן ארמלי, מיכל בראור ופטריק היו (אירלנד/אנגליה), אנואר בן בדיס, איה בן רון, חמודי ג'נאם,  רונה סלע,  נרדין סרוג'י,  יניב עמר, נדב עשור, אדם קפלן וניר שאולוף, אלהם רוקני, פרויקט המחקר ארכיאולוגיה של כתובת; (פרופ' טובי פנסטר וד"ר חגית קיסר), ג'ומאנה מנאע ועוד

 

אוצרות: רינת אדלשטיין ולי היא שולוב

אוצרת משנה ומפיקה: הדסה כהן

 

 

נקודת פתיחה ומרכז מידע: המוזיאון לאמנות האסלאם, רח׳ הפלמ"ח 2

 

נקודות נוספות: מכון ירושלים למחקרי מדיניות, החברה הפסיכואנליטית, מכון ון ליר, רח׳ מרכוס 11, רח' מרכוס 1

 

שעות פתיחה וביקורים:

ג' 16:00-12:00 ; ה' 19:00-15:00 ; ו' 14:00-10:00

 

קטלוג התערוכה:

 

 

מפת התערוכה: (לחצו על התמונות להגדלה)

Top

טלביה

שכונת טלביה
manofim.jerusalem@gmail.com
תערוכות קודמות:
X