צילום: דניאל חנוך
צילום: דניאל חנוך

מנופים 2022

ליצור בירושלים הוא הדבר שהנחה אותנו מהיום הראשון שהקמנו את הפסטיבל לפני 14 שנה. יצירה במובן הרחב; כזו שנעשית על ידי אמנים ואמניות מירושלים, כזו שיוצרת אמנות שמושפעת מהעיר, כזו שמוצגת בגלריות וחללי תצוגה אלטרנטיביים המאפשרים תערוכות ייחודיות ומעל לכל אלה יצירה שרואה את עצמה כמשפיעה על החיים כאן. עשייה שמשתמשת בתרועות הפסטיבל כדי להמשיך ולהשמיע אותן הלאה. יצירה מקומית שהיא כאן כדי להישאר ולקיים שגרה של תרבות לאורך כל השנה. אחרי שנתיים של אי־וודאות, שגרמו לתזוזות, תהיות קיומיות ושינויים בתפיסה התרבותית בארץ ובעולם אנחנו שמחות, נרגשות וגאות להציג את פסטיבל מנופים לשנת 2022 שכולו בסימן של התרחבות: ממשית, מחשבתית ויצירתית. 

היום הראשון של הפסטיבל יפתח בבית שלנו, המקום בו נולד מנופים: סדנאות האמנים בתלפיות מבנה שעובר התרחבות משמעותית השנה. במסגרת ערב הפתיחה נניח שתי אבני פינה לבניין, לסביבתו ולנו: הראשונה, חניכת הגג לקראת הפיכתו למרחב מפגש של אמנות וקהילות מהסביבה והשנייה, הקמת מועדון ילדים.ות דו־לשוני לאמנות מתחת לגשר משה ברעם הסמוך לו. 

שני הפרוייקטים המשמעותיים האלה יושקו באירועים מיוחדים לכבוד הפסטיבל: על הגג נחגוג עשור (!) למגזין האמנות המקוון הרמה (שגם הוא נולד במסדרונות הסדנאות…) כתב־העת שלאורך עשר שנים, הפך לארכיון ציבורי רחב של אמנות ישראלית, "יצא מהמסך" לערב אחד וייערך לראשונה בLive מול קהל תחת הנושא "חומר פעיל". יוצרים ואמניות יפעילו חומרים וויזואלים וקוליים, יחצו גבולות מגדריים, ישחררו את התודעה ויסגדו לחומר ממרומי הגג הכי מדליק באיזור התעשייה. 

את המרחב מתחת לגשר נחנוך עם ארץ יצורי הגשר מועדון אמנות לילדים.ות ומשפחות דוברות ערבית ועברית ממזרח וממערב העיר. במועדון נפגוש יצורים חביבים וצבעוניים ויחד איתם נתמודד עם הפחדים שלנו, ניצור קשרים חדשים, ונלמד להכיר אחד את השני דרך אמנות, סיפור ודמיון. המועדון, כמו הגג ימשיך את פעילותו לאורך השנה כולה והוא פרי של מאמץ ושיתוף פעולה בינינו לבין תושבים, יוזמות חינוכיות וא.נשים שחולמים על מרחב משותף נעים שיכיל בתוכו את כל סוגי האוכלוסיות. 

באותו ערב נתחיל גם את אירועי חשיפה ראשונה שילוו אותנו לאורך כל ימי הפסטיבל. במסגרתם, יוצגו עבודות בתהליך שנוצרות עכשיו בירושלים וטרם הוצגו לקהל הרחב, זו הזדמנות מרהיבה לחוות את הנעשה בימים אלו בסטודיות המקומיים דרך מפגש בלתי אמצעי עם האמנים והאמניות שיוצרים אותם. להיחשף לסיפורים מאחורי היצירות, תהליכי המחשבה, דרכי היצירה, העבודה בחומר, מקורות השראה ועוד. השנה נבחרו עשרה אמנים ואמניות ותיקים וצעירות, ממדיומים מגוונים הממוקמים בשלל אזורים בעיר. מספר המקומות מוגבל מאוד, ממליצות להזדרז ולתפוס מקום. 

כנס ירושלים לאמנות #7 שהפך כבר למסורת מתרחב ליומיים ומחוץ לגבולות הארץ ויוקדש למקומה של אמנות ביחס לסוגיות פוליטיות, אקלימיות וטכנולוגיות בינלאומיות ומקומיות. בין שלל הרצאות יתקיימו גם שני פאנלים בנושאים אקטואליים עם אורחים בינלאומיים: האחד יוקדש לתערוכת הדוקומנטה שמוצגת הקיץ בקאסל שבגרמניה, ומעוררת דיונים ושערוריות רבות, והשני יוקדש למצבם של אמניות.ים בשעת חירום, מלחמה ופליטות, בהשתתפות אמני.ות מאוקראינה, רוסיה ובלארוס. 

באתר האינטרנט תוכלו למצוא מידע על עשרות תערוכות חדשות שנפתחות ומוצגות ברחבי העיר כמו גם אירועים מיוחדים המתקיימים בגלריות השונות. כדי לחוות אותם מקרוב אנחנו ממליצות בחום על מנופים טורס – מערך מרתק של סיורים שמשלבים בין התערוכות השונות, כל פעם במוקד גיאוגרפי אחר והשנה עם דגש מיוחד על היסטוריית האמנות של העיר. כל אחד מהסיורים יועבר על ידי מדריך.ה מקצועי.ת המכירים את רזי העיר שייקחו אתכם.ן למקומות המפתיעים שיש לירושלים ולאמנות בה להציע. 

ואחרון חביב, "המערבל", הרצועה המוזיקלית שמופקת במיוחד עבור הפסטיבל, ומערבלת בין אמנות ומוזיקה, מזרח ומערב, ישן וחדש עם חיבורים מרגשים בין יוצרות.ים מירושלים ומקומות מעוררי השראה! קבלו את אקו בהופעה דיגיטלית לצד מופע פותח של אביזוהר שיגיעו להרים את הגג של סדנאות האמנים תלפיות, סימה נון שתארח את ג'יי למוטה למופע היפ הופ מקפיץ אותו יפתחו משפחת הייפ הירושלמית בפריצות עם ראפרים מקומיים ובמעגלי פרייסטייל, ולסיום מופע אנלוגי באוויר המשכר של בית הנסן בו להקת אל קאת יארחו את ריף כהן לגרוב תימני בניחוח פריזאי ונסיכת המגרב, חן אלמליח, תדאג לכם עם תקלוט נדיר במחווה למוסיקת הקסטות.

פסטיבל מנופים שופע באירועים, לכן השנה הכנו לכם תפריטי המלצות יומיים, לכם.ן רק נותר לבחור את ההמלצה היומית המתאימה לכם.ן, לרכוש את "Manofim Daily Pass" במחיר שווה במיוחד ולחוות את האמנות המוצגת בעיר!

ולאלה שיגיעו מחוץ לעיר, הכנו השנה חבילת לינה במחיר מעולה ללילה שבין חמישי לשישי, גם מלון מצוין גם כניסה לכל אירועי הפסטיבל וגם אוויר הרים צלול כיין (זה ירושלים סידרה).

תודה לכל האמנים.ות, הגלריות, חללי התצוגה, הקבוצות העצמאיות, מנהלי ומנהלות המוסדות, ולתומכים.ות ולידידים.ות הרבים שמלווים אותנו כבר ארבע-עשרה שנים – בלעדיכם הפסטיבל הזה לא היה אפשרי.

להתראות בתערוכות ובאירועים!

רינת אדלשטיין ולי היא שולוב

צוות הפסטיבל

פרסומים להורדה

אירועים מרכזיים

חומר פעיל – עשור למגזין הרמה

אירוע הפתיחה

כנס ירושלים לאמנות #7 בינלאומי

חשיפה ראשונה

בסטודיות ברחבי העיר

ארץ יצורי הגשר

השקת מועדון ילדים דו-לשוני לכל המשפחה

המערבל

הרצועה המוזיקלית

מנופים טורס