גליון #8 חירום / נובמבר 2014
שער הגיליון מאת מיכל נאמן. לצפיה בשער לחצו כאן

זהות קולקטיבית

2014, סטילס מתוך וידאו

Bookmark and Share

 ״זהות קולקטיבית״ הוא שמה של תערוכה באגף מוזיאון ת״א (אוצרת, אלן גינתון) בה מופיעות עבודות שנוצרו עד שנות השישים של המאה העשרים, אשר הניחו את היסודות להבנייתה של אמנות ישראלית, ככזאת שנתגבשה ע״י מהגרים יהודים מארצות אירופה.

מיצב הוידאו הורכב בחלקו מסדנה שצולמה במוזיאון ת״א כחלק מביקור בית ספרי של תלמידי אמנות מביה״ס ביאליק רוגוזין בת״א, בני ובנות עובדים זרים או מבקשי מקלט. במהלכה הם רושמים ציור של נחום גוטמן  (1926, ״מנוחת צהרים״)  באגף לאמנות ישראלית מוקדמת הקרוי ״זהות קולקטיבית״. הציור לא נרשם מתוך ראיה, אלא משמיעה, בשעה שהתלמידים יושבים כשגבם אליו, ושומעים תסכית לילדים (״המדריך הקולי״) הנמצא בשימוש במוזיאון לצרכי לימוד. בתסכית ממחיזים שני שחקנים ישראלים את דמויותיהן של איכרים פלסטינים המופיעים בציור, תוך שימוש במבטא ערבי מעושה ומגוון קלישאות אוריינטליסטיות. התלמידים רושמים אותן  בעיפרון כמו גם את חבל הארץ המתואר בתסכית, שבעצמו שונה נמחק ותוקן ע״י הצייר.

 

נולדה ב-1980 בתל אביב. בוגרת תואר ראשון, B.F.A,  בצלאל ולימודי תעודה מאת האקדמיה לאמנויות מדיה, קלן, גרמניה. חיה ועובדת בברלין ובתל אביב.

 

http://www.noagur.com/