גיליון #21 תגובת שרשרת / מאי 2018
שער הגיליון מאת עפרי כנעני. לצפיה בשער לחצו כאן

זמן עבר

Bookmark and Share

seline

זמן עבר, 2015, פרט ממיצב וידיאו

 

עבודה זו היא חלק ממיצב הווידיאו זמן עבר אשר הוצג בגלריה ת(א)עשייה ב־2015 (אוצרת: מעין שלף) כחלק מתכנית שהות אמן בינלאומית בסדנאות האמנים בירושלים בו השתתפה האמנית השוויצרית סלין באומגרטנר.

במהלך שהותה בארץ אספה באומגרטנר סיפורים מאנשים המגיעים מרקעים חברתיים שונים החיים בירושלים. היא עבדה עם קבוצת רקדנים מקומיים אשר תרגמה את הסיפורים למשפטים תנועתיים. מיצב הווידיאו הורכב ממספר הקרנות שכל אחת מוקדשת לכוריאוגרפיה מסיפור אחר, המועברת מרקדן לרקדן כמעין פעולה של "טלפון שבור". הסיפור האישי מאבד מפרטיו הספציפיים ותוך כך בוחנת האמנית את היווצרותו של ידע וזיכרון קולקטיבי.

הסיפור להלן, שעל בסיסו נוצר הווידאו המוצג כאן, הוא מאת ירון אדל – מייסד שותף של פרויקט רסיסים המסייע בהתמודדות עם טראומות מלחמה. הוא גר בקטמון הישנה.

"כבר שלושה ימים שהיינו בבית בכפר אנדוריה, האספקה שלנו התחילה להיגמר והתחלנו להיות ממש רעבים. החטיבה התקשתה מאוד להכניס לנו אוכל, כי תקפו את השיירות הלוגיסטיות. בתוך הבית התחלנו לחפש אוכל מקומי ופתחנו מקרר, ראינו שם בקלאוות והתחלנו לאכול, תוך כדי אכילה נוצר לי קשר אישי עם אחד המילואימניקים, קצין מודיעין שהצטרף אלינו. התחלנו לדבר, הוא ירושלמי, אני ירושלמי, ותוך כדי שאנחנו אוכלים את הבקלאוות התחלתי ממש לפנטז חזק על מנה שאני מאוד מאוד אוהב בבית בירושלים, בבית קפה שנקרא בולינט. הייתה להם מנה של שניצל ממולא בבייקון וגבינה, משהו טעים, פנטזתי על זה ודיברתי איתו על זה, וקבענו שאחרי שכל זה ייגמר נלך לבולינט לאכול. ובערך שלושה שבועות אחרי זה, כשיצאתי הביתה, באמת נסעתי לבולינט ואכלתי וגם הוא היה שם. הוא שתה בירה וככה סגרנו מעגל."

סלין באומגרטנר היא אמנית ילידת ציריך החיה בניו־יורק. בעבודתה, באומגרטנר עושה שימוש בווידיאו, פיסול וסאונד על מנת לבחון את התבניות והתחביר של אינדיבידואליות ושל דינמיקות קבוצתיות. היא הציגה תערוכות יחיד רבות בהן ב- The Kitchen, ניו־יורק; ב־tanzhaus nrw, דיסלדורף; במרכז תרבות שוויץ, פאריס ועוד, והשתתפה בתערוכות קבוצתיות בהן ב־EMPAC, ניו־יורק; פלאצו דוקאלה, גנואה; קונסטהאוס אראו ועוד. היא זוכת פרס ד"ר גאורג וג'וסי גוגנהיים לשנת 2014 ועבודותיה נמצאות באוספים של מוסדות כגון קונסטהאוס ציריך, קונסטהאוס ארגאו ואוסף גואץ במינכן.

www.selinebaumgartner.com

מיצב הווידיאו נוצר במסגרת תכנית שהות האמן הבינלאומית בסדנאות האמנים בירושלים (אוקטובר 2015 – ינואר 2016)

אוצרת:  מעין שלף

מנהלת: לי היא שולוב

הפקה: גלריה ת(א)עשייה, סדנאות האמנים

מפיקה: אפרת אוחיון

וידיאו: יאיר מוס

עריכת וידיאו: אמיתי ארנון, סלין באומגרטנר

טקסט הקטלוג: מעין שלף

סיפור: ירון אדל

תרגום לעברית ועריכה: יסמין הלוי

תרגום לאנגלית ועריכה: טליה הלקין

רקדנים וכוריאוגרפים שותפים: ליטל בן חורין, דנה מרכוס, דפנה נוי, ענת עמרני, צוקי רינגרט.
רקדנים: הדס אשל, תמר גוטהרץ, מאיה לוי, יעל סופר, עירית עמיחי, ארין שאנד, נועה שגיא, נעמה תורן.

בתמיכת פרו הלבציה, שוויץ.

זמן עבר, 2015, וידיאו, 9:04 דקות