גיליון #35 | מסע | דצמבר 2021
שער הגיליון מאת עדן בנט. לצפיה בשער לחצו כאן

מתוך התערוכה "מוטל" של הדס סט, 2020, גלריה קיבוץ כברי, אוצר: אבשלום סולימן

מוטל (Motel)

Bookmark and Share

תערוכת היחיד של הדס סט "מוטל (Motel)" הוצגה בגלריה השיתופית יהודית-ערבית בקיבוץ כברי (פתיחה: מרץ 2020, אוצר: אבשלום סולימן).

מתוך הטקסט האוצרותי:  

התערוכה מוטל (Motel) היא סיפור שמתחיל בלילה של הצילום. כמעט כל הדימויים בתערוכה קשורים בדרך זו או אחרת במסעות בארצות אחרות, בעיקר בארה"ב. נוף הפארקים הלאומיים של מערב ארצות-הברית משמש את האמנית כתפאורה למסע אחר הנוגע יותר לתודעת הנוסע, ופחות למרחב הפיסי אותו הוא חוצה. אמריקה היא כאן, אולי, מטאפורה למרחב ולמרחק, למרחק בזמן, כזה המאפשר לקפל את הזמנים ולהניחם האחד על השני. התמונה המתקבלת היא של שלוב-היות (Interconnectedness), היות דברים, מקומות ואירועים קשורים זה לזה כמו נקודות עצירה בנסיעה ארוכה כל כך, עד שקווי ההפרד בין מוקדם ומאוחר, סיבה ותוצאה, מטשטשים ומתחדדים בה לסירוגין.

האמנית מצלמת בפילם 35 מ"מ ובמצלמה אנלוגית. כלים מסורתיים אלו משמרים פער שהיה בעבר מהותי למחשבת הצילום, והולך ומאבד את קיומו בעולם של דימויים דיגיטליים מידיים. זהו פער הקשור ל ָּת ֶוךְ שבין זמן ההתעברות של הדימוי הצילומי – הלחיצה על הכפתור הפותח את צמצם המצלמה לאור – וזמן הלידה שלו, כלומר התהליך הטכני שבסופו התמונה יוצאת לאור, תרתי משמע. בפרוייקט זה משתמשת סט במרווח הזה בשביל לטשטש מוקדם ומאוחר. בחלל הגלריה היא יוצרת קיום סימולטני, הווה, של דימויים וסיפורים ש'במציאות' התרחשו במרחק של שלושים שנה זה מזה. 

הדס סט נולדה ב-1981, אמנית צלמת ומרצה, חיה ויוצרת בתל אביב. 

בוגרת מצטיינת של התואר הראשון מהמחלקה לצילום בצלאל והתואר השני לאמנות בצלאל. זוכת פרס ישראל מקוב לשנת 2021, פרס אמן צעיר משרד התרבות והספורט ופרס דונלד ואיליין קופר.

עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובעולם, בין היתר בביאנלה לאמנים צעירים במוסקבה, במוזיאון ישראל בירושלים, בגלריה HIT בברטיסלבה, מוזיאון MOCA בשנחאי סין, במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית ובגלריה רו-ארט תל אביב. עבודותיה נמצאות באוסף של מוזיאון ישראל ירושלים, מוזיאון תל אביב, מכון שפילמן לצילום ועוד.

www.hadassatt.com