גליון #5, שיעורי בית, נובמבר 2013
שער הגיליון מאת איילה לנדאו . לצפיה בשער לחצו כאן

טל אלפרשטיין, סופר, 2013

פרוייקט 8 לב

תיעוד פרוייקט משותף, 2013

Bookmark and Share

פרויקט שמונה לב הוא פרויקט אמנות שהוצג ב"פלטפורם" – יריד אמנות ועיצוב שהתקיים בקיץ 2013, בימי חמישי של חודש אוגוסט בנמל יפו. הוזמנתי, על ידי נציגות של צוות פלטפורם, לאצור ביריד. חשבתי ליזום פרויקט שמתיחס ליריד כרעיון. הייתי מעוניינת לעבוד עם אמנים שאני אוהבת ושהפרויקט יהיה על בסיס עבודות מוזמנות. ההזמנה לכל אחת מן העבודות נוסחה כמשימה/תרגיל/שיעורי בית. הבסיס הצורני הוא קלות, עלות הפקה אפסית ו-פורמט קטן. הבסיס הרעיוני הוא סביב חפץ מעבר בין מזכרת אמנות ליצירת אמנות כפי שאנו מכירים אותה.

בהתאם לזמן הנתון של ארבעה שבועות הצעתי שמונה משימות כל שבוע הוצגו שתי משימות. על המשתתפים לא חלה חובה להשתתף בכל המשימות, חלק השתתפו רק באחת או שתיים ואילו חלק, בכולן. לכל זוג משימות צורף קובץ, "תיק השראה," שפירט את המשימה בצורה מעמיקה יותר וכלל בתוכו לינקים, רפרנטים ורעיונות.

בפרויקט השתתפו 20 אמנים:
ליאור אופיר/גיא איתן/טל אלפרשטיין/שחר ברנט/תמר דרוזד/אורי הולבן/יואב וינפלד/דניה ויינר/יעל וישינסקי-לוי/שירה טבצ'ניק/שירי טרקו/מיכל לזר/טמיר ליכטנברג/כרמל מיכאלי/מיכל מקרסקו/אמיר סיני-וייסגלס/כריסטינה פטז/מאיה פסטרנק/קיריל צ'ריקובר/ליאור שחר

המשימות:
1לב
סופר-לכו לסופרמרקט הקרוב אליכם וצרו יצירת אמנות באמצעות ידיכם בלבד, ומצלמה שתתעד מה עשיתם.

2לב
חפצים-בחרו בין שבעה לעשרה חפצים שלכם שמשמעותיים עבורכם וצלמו אותם בסביבת ביתכם, באיזה צורה או סדר שתבחרו.

3לב
פסל-הכינו פסל מחבילת פימו.

4לב
עבודת ארנק-הכינו עבודה כל שהיא שקטנה מספיק עבור להיכנס ולהישמר בתוך ארנק.

5לב
פוסט איט-הכינו יצירת אמנות מפיסה מרובעת של נייר משרדי.

6לב
פרוטאז'- לעשות פרוטאז'.

7לב
טי שירט-הכינו טי שירט .

8לב
גלויה-הכינו גלויה אלטרנטיבית לנמל יפו-ניתן להשתמש בצילום קיים או צילום מקורי שלכם, עדיף שיופיע טקסט על גבי הגלויה בשפה שתבחרו שמציין את נמל יפו.

 

קראתי לפרויקט שמונה לב כיוון שאחת היוזמות שהיוו לי השראה  הוא אתר בשם learning to love you more   שמתפקד כארכיון ליוזמה מ-2009 על בסיס משימות שניתנו לאמנים. כיוון שהיו שמונה משימות, הפרויקט נקרא שמונה לב, כמו קלף המשחק. כמו כן, משמעות הקלף שמונה לב בקריאה הוא-

Traditionally the 8 of Hearts is a card of celebration and good tidings. The combination of the Suit of Hearts and the number 8 brings emotional balance, harmony and fair play. The 8 of Hearts is a card of pleasure and happy times. It indicates sharing good times with friends and family.  It represents mutual love and respect, mutual faith and trust, and emotional fulfillment.

אהבתי את הרעיון של מרחב יצירה, כזה שמאפשר לאנשים לפעול לבד אבל ביחד, כלומר, כל אחד יוצר בעצמו תוך ידיעה שמבצעים את אותה המשימה במקביל אליו. הפרויקט נוהל דרך מיילים וקבוצת פייסבוק. בניסוח המשימות, השתדלתי ליצור משימות שנראות פשוטות ומציעות לבצע פעולה תוך שמירה על חופש יצירתי מאוד גדול. דבר נוסף שהיה חשוב הוא, מרחב הפעולה של האמנים החורג מעבודת הסטודיו. אמנות שניתן ליצור כשהולכים לקניות, מסדרים את הבית, יושבים במטבח, משתעממים בעבודה המשרדית, מגהצים בגדים או יוצאים לטיול ברחוב. המשימות משכו לכיוון רעיוני מאוד, באווירת ה"פלוקסוס", מתוך אמונה שהמשימות מגבילות בפורמט אך אינן מכתיבות קונספט.

 

טל גלעד

נולדה ב-1985. BFA באמנות, בצלאל. למדה בתוכנית ללימודי אוצרות של סמינר הקיבוצים והמרכז לאמנות עכשוית, CCA. עובדת כאוצרת עצמאית. חיה ועובדת בתל-אביב.