גיליון #39 | דצמבר 2022
שער הגיליון מאת ניב גפני. לצפיה בשער לחצו כאן

פתח דבר

Bookmark and Share

הגיליון הראשון שפותח את העשור החדש לפעילותו של מגזין הרמה עולה לאוויר במהדורה מיוחדת. זו הפעם הראשונה שבה אנו מקדישות את הגיליון כולו לאמן אחד. אם עד היום אצרנו תערוכות קבוצתיות מקוונות תחת נושא מסוים, הרי שכעת מוצגת תערוכת יחיד; פורמט אחר המאפשר העמקה בגוף העבודות של היוצר או היוצרת לצד הצצה לתהליכי המחשבה הנלוות לעשייתו. אנו נרגשות להעלות לאוויר את מדריך כיס לאונטולוגיה של הבר־חלוף של היוצר ניב גפני. מעין ספר אמן אינטרנטי שנולד מתוך עבודה משותפת מתמשכת שכללה שיחות, מחקר ומחשבה על הלא נראה לצד התהייה כיצד ניתן להנכיחו בפלטפורמה המקוונת. 

ניב גפני (נ.1991) חי ויוצר בירושלים, פועל בסדנאות האמנים בתלפיות. עבודתו מתפרשת בשדה האמנות והמוסיקה הניסיונית. בעבודתו האמנותית הוא יוצר מיצבים וסביבות סונוריות פסאודו-אותנטיות תוך שילוב של מדיומים שונים. פעולותיו מתמקדות בצליל ובתנועה, ביחס ביניהם ובקשר שלהם לשדה הרוחני, לאנושי ולכל שאר הקיים. בלב מדריך הכיס, וביצירתו בכלל קיימת ההנחה כי לסאונד יש את היכולת לבטא את הלא נראה, לתת מושג, נפח, נוכחות למה שאינו גלוי לעין. בעבודותיו מנסה גפני ללכוד את המתרחש סביבנו, לבודד תחושות מן המרחב שלרוב מצויות מחוץ לנתפס, להשיב לתודעה את שאבד ממנה. לאמונתו, הסאונד הוא כוח שיש ביכולתו לחדור פנימה, להשתחל בין חלקיקי האובייקטים, לפרוט על נימי הגוף ולעורר יסודות עמוקים ועתיקים שטבועים בתוכנו ובעולם בכלל. 

מדריך כיס לאונטולוגיה של הבר־חלוף, עוסק באפרטוס של הסאונד. הוא בנוי כך שהוא מתאר חלק מן המרכיבים הטכניים והרוחניים שמכילים ומניעים אותו. דרך הפירוק וההרכבה המחודשת של האלמנטים הללו, דרך הכתיבה הישירה אודותיהם והזיקוק של כל אחד – נוצרת תמונת עולם חדשה. תמונה שאולי לא ניתן לראות, אך ניתן לחוש. ניתן להאזין. ניתן לתפוס. עם כל קריאה של טקסט, עם כל שמיעה של רצועת סאונד, דרך כל התבוננות ביצירה, משהו הולך ומתחדד בנו, נחשף ומתגלה לפנינו ממד נוסף של העולם שמסביב. עולם נוכח, בעל נפח ועוצמה שנבנה שלב אחר שלב – 

ונעלם בן רגע.  

 

לכניסה למדריך כיס לאונטולוגיה של הבר־חלוף לחצו כאן

 

צלילה נעימה,

רינת אדלשטיין והדסה כהן 

עורכות מגזין הרמה