גיליון #4 אפרטוס/יולי 2013
שער הגיליון מאת עלמה שניאור. לצפיה בשער לחצו כאן

Biface

עט דיו על נייר, 39X52 ס"מ, 2009

Bookmark and Share
סדרת ציורים של אבן יד (Biface) שנמצא במוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה במזרח ירושלים.
"אבן יד (באנגלית: handaxe, לעתים מתורגם כ"גרזן יד") היא טיפוס כלי אבן מסותת שהיה בשימוש נרחב על ידי בני-אדם בתקופת האבן הקדומה, מ-1.5 מיליון ועד 50 אלף שנים לפני זמננו. ככזאת היא שימשה במשך זמן ארוך יותר מאשר כל מכשיר ידוע אחר באבולוציה של האדם". (ויקיפדיה).
האדם הפרה – היסטורי הכין את אבן היד בעמל רב. מכשיר זה הוא האפרטוס הראשון הידוע ביותר.
בעבודה של בנבנישתי, הכנתו מחדש – צילומו, הגדלת הדימוי הדיגיטלי במטרה לקבל את כל הפרטים הקיימים בו ולאחר מכן ציורו מחדש – קורא לחזור אל המנגנון האמנותי והעבודה הבסיסית ביותר של האמן.
פעולה פרימיטיבית ובסיסית זו, של מלאכת יד, מעוררת מחדש את מושג הזמן, בעיקר בעידן הדיגיטלי העכשווי שבו אנו חיים.
*

קרן בנבנישתי (נ. 1977, ישראל), בוגרת בהצטיינות של האקדמיה לאמנויות בפריז (2004) École nationale supérieure des beaux-arts de Paris  במהלך לימודיה, כחלק מתכנית חילופי סטודנטים, למדה גם במכון לאמנויות בקליפורניה (California Institute of the Arts). ב-2009 השתתפה בתכנית שהות אמן ב-Skowhegan, מיין, ארה"ב, בסיוע מענק מטעם ה-Wallace Foundation. ב-2011 לקחה חלק בתכנית ה-ISCP בניו יורק (International Studio & Curatorial Program), וזאת בסיוע מלגה מקרן משפחת אוסטרובסקי, Artis ניו יורק, ומחלקת התרבות בקונסוליה הישראלית בניו יורק. באוגוסט 2013 עתידה בנבנישתי להשתתף בתכנית שהות האמן של HomeBase Project במתחם הנסן שבירושלים.

בנבנישתי הציגה שתי תערוכות יחיד בגלריה la B.A.N.K בפריז, ב-2009 וב-2011. כמו כן הציגה בתערוכות קבוצתיות ברחבי אירופה ובארה"ב, בגלריות ובחללי תצוגה עצמאיים. בדצמבר 2013 צפויה בנבנישתי להציג לראשונה בישראל, במסגרת הביאנלה לרישום בירושלים (אוצרת: טל יחס). ב-אוקטובר 2013 עתיד גם לצאת לאור ספר אמן שלה, בהוצאת Sternthal Books.

כיום קרן בנבנישתי היא חברה בתכנית הסטודיו במכון אליזבת לאומנויות (The Elisabeth Foundation for the Arts ) שבמנהטן
והיא חיה ועובדת בין מנהטן לישראל.

http://www.efanyc.org/benbenisty-keren