גליון #2, יחסי ציבור, פברואר 2013
שער הגיליון מאת קרן זלץ . לצפיה בשער לחצו כאן

iSaver

Bookmark and Share

"כלכלתן של קהילות ומדינות שלמות תלויה בתאגידים ציבוריים, אשר עושים בהון כבשלהם. למסך העשן שהם מעמידים קוראים פרסום ויחסי ציבור, תרומות וארגוני צדקה. בפרודיה הביקורתית שלה, טליה לינק פורשת בעצמה מסך עשן ססגוני כזה: מסע פרסום ורטוריקה יח"צנית המוקדש לאחת הנשים החזקות במשק הישראלי, שרי אריסון.”
גלעד מלצר, 2011

שרי אריסון מוכרת היטב בישראל, לא רק בגלל ההשפעה המכרעת שלה על הכלכלה הישראלית, אלא גם בגלל עיסוקה הרוחני: היא ייסדה ארגון שמטרתו לעורר למודעות רוחנית וקיבלה החלטות עיסקיות לפי מסרים וחזיונות. למרות המשאבים הרבים שהשקיעה בפעילות פילנתרופית, היא ספגה במשך השנים ביקורות קשות על התנהלותה. לכן, החלטתי ליצור עבורה במתנה את iSaver – קמע דיגיטלי שיגן על התדמית שלה. העבודה משתמשת באסטרטגיה האופיינית לאריסון ולמערך יחסי הציבור שלה: המסרים והאסתטיקה הם מתקתקים, קלישאתיים, ניו-אייג'יים, הטקסטים הם ציטוטים של אריסון עצמה. גם המתח בין התדמית לבין מה שמסתתר מאחוריה נשמר – האם זו אכן אמנית מודאגת שהחליטה לתת מתנה לאישה העשירה במזרח התיכון או שיש כאן אינטרנס נסתר?

iSaver עוסק בתדמיות. בתרבות שבה גם תדמית אפשר לקנות בכסף, אין הבדל בין חברת אפל לבין ברק אובמה – שניהם נלחמים על טוהר המותג שלהם, שניהם מנסים לכבוש את התודעה שלנו. העבודה מעלה שאלות על הצנזורה בה נוקטים מנגנוני כוח בחברה מערבית – צנזורה סמויה שמשתמשת ב'מתנות' כדי לעוור את עיני הציבור. האם ה'מתנה' הנדיבה שמוגשת לנו באה לחפות על משהו שחבוי מתחת לפני השטח?

iSaver הוצג לראשונה בסוף 2011. במשך תקופת התצוגה התאפשרה הורדה חינמית של הקמע, בצורת שומר-מסך. במקביל התראיינתי לתוכניות טלוויזיה שונות והזמנתי את שרי אריסון להגיע לתערוכה ולקבל את iSaver במתנה. אריסון עדיין לא יצרה קשר.

iSaver at Erev Hadash

iSaver at Hakol Tarbut

הסבר על העבודה ודימויים מההצבה המקורית אפשר לראות כאן 

טליה לינק, אמנית מדיה
talialink.com

וידאו אנימציה, 4 דקות, 2011