גיליון #28 | אחות, אחות | אפריל 2020
שער הגיליון מאת איה בן רון. לצפיה בשער לחצו כאן

Last Trauma

Bookmark and Share
Last Trauma, מתוך מיצב הווידיאו "כוונת־יתר", 2018, 07:29 דקות

 

לחצו כאן בכדי לצפות בעבודה

סיסמא: 0101

 

חדר טראומה, ריק ומוכן לפעולה: מוניטורים לצד מכונות הנשמה, מכונת אק"ג ומכשיר רנטגן נייד, מכשיר אולטרסאונד, דפיברילטור. כל המכשירים הללו, המוכרים לנו היטב מדרמות טלוויזיוניות רבות מספור, לא נתפשים מבחינתנו עוד ככלי עבודה גרידא, אלא כמכשירים פלאיים, שבכוחם להתייצב אף לנוכח המוות עצמו. ורדי מתייחסת לכך במרומז באמצעות הכיתובים שהיא מעלה על המסך: הנחיות תנועה ושליטה בשפה של קידום מכירות, שפת ניו אייג'. לכאורה, הפער שבין הכתוביות לבין המכשור המתקדם הוא הפער שבין רפואה דחופה לבין מיסטיקה להמונים. למעשה, רומזת ורדי, בתודעתנו השדות התערבבו זה מכבר.

כוונת־יתר היא הפרעה נפשית, שהלוקים בה נכשלים במימוש מטרותיהם משום שכוונתם העזה מנשוא מכשילה אותם. כוונת־יתר היא חרדה נבואית המגשימה את עצמה: כוונה עזה עד כדי כך, שבכוחה למחוק כל דבר מלבד עצמה, ואפשרות מימושה בכלל זה. הרצון להאמין, להירפא ולהיוושע מניע אותנו להתמסר להתערבות הכירורגית. להיפרק ולהתפרק. להפקיד את עצמנו בידיהן האמונות של פרקטיקות הפיקוח והבקרה. להתפשט משליטתנו הגופנית. להפקיר את עצמנו לחסדיו של גוף בית החולים הסטרילי, הערוך, חסר הפנים.

 

מתוך טקסט האוצר רן קסמי אילן לתערוכה "כוונת־יתר", משכן האמנים, הרצליה, 2018.

יסמין ורדי סטודנטית לתואר שני .M.F.A במחלקה לאמנות בבית הספר Slade לונדון. ורדי בוגרת תואר ראשון בהצטיינות יתרה מבית הספר לאמנות רב תחומית שנקר והשתתפה בתכנית חילופי סטודנטים באקדמיה לאמנויות בברלין (UdK). עבודתיה של ורדי הוצגה בתערוכות כגון:  פסטיבל מנופים, פסטיבל הסרטים חיפה, המרכז לאמנות עכשווית תל אביב, משכן האמנים הרצליה,  WRO DRAFT SYSTEMS – הביאנלה לאמנות מדיה בפולין, הביאנלה הים תיכונית ה־18 לאמנים צעירים באלבניה, סדנאות האמנים תל־אביב, הגלריה של האקדמיה לאמנויות בברלין ועוד.

ורדי היא זוכת מלגת לאונורה קרינגטון מבית הספר סלייד, UCL, לונדון; מענק מועצת מפעל הפיס לתרבות ואמנות; מענק הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה (ע"ר) בשיתוף חברת Feature Forward ופסטיבל פרינט־סקרין; מענק עבור פרויקטים מיוחדים מעיריית תל־אביב בשיתוף קרן יהושע רבינוביץ׳ לאמנויות, פרס נשיאת שנקר ופרסי דיקן שנקר.