גיליון #25 | עתידות | יוני 2019
שער הגיליון מאת אסתר שניידר. לצפיה בשער לחצו כאן

The Egg and The Shell

Bookmark and Share

The Egg and the Shell, פרט מתוך וידיאו, 2018

 

 

לחצו כאן בכדי לצפות בעבודה

סיסמא: the egg and the shell

 

פרגמנטים ערוכים מטקסט של בן ליבנה ויצמן על עבודתה של נדיה פרלוב:

העבודות של נדיה פרלוב נעות על מספר צירים במקביל: היסטוריים, לאומיים, אישיים, השטים זה כנגד זה במרחב הסמי־פנטסטי שהיא יוצרת ודרכם מופיעות בכל פעם ועל רקע אחר, סוגיות של בית, זהות והבנייה חברתית. העבודה The Egg and The Shell הינה פרק ראשון בסדרה אותה מפתחת פרלוב בשנה האחרונה תחת הכותרת Zion Fiction. הסדרה שוזרת אסתטיקה ומחקר בדיוניים יחד עם מחשבה על ההבנייה הציונית והישראלית דרך המושג 'התיישבות'.

חלקה הראשון של העבודה The Egg and The Shell נפתח בתשדיר רדיו בין־גלקטי, ובסופה המדבר נפתח כנוף וכארץ, כבית וכחלל חיצון, במקביל. מתוך חללית משונה, שצורתה צורת כף יד מופיעה חי־זרית המנסה לחפש ולקלוט סימן חיים, תזוזה, במרחב הדומם. הנופים הנפרשים בעבודה אינם רקעים סתומים. אלו הם שדות קרב בהם ניתצות ומתנגשות תפיסות שונות של זמן וזיכרון. מצד אחד הקצב העתיק, הנצחי־לכאורה, של הסלעים ומנגד המקצב של החי־זרית־המוסיקלית, שנחתה באמצע השממה היפה והדוממת, מנסה להקשיב, להבין, לתקשר. מופיעה יש מאין, ובדרכה למי־יודע־לאן, הדמות הזו מזכירה אי אלו נוודים אחרים לאורכן של ההיסטוריות התרבותיות המוכרות. וכאן, בארץ בראשית, היכן שהחי־זרית לפתע מוצאת עצמה, המחוות והכלים בהן היא משתמשת נדמים מנותקים ומשונים לפחות כמו החללית־יד שבאמצעותה הגיעה לפה. היא מהבהבת, נעלמת וחוזרת, מנסה להשתלב ולהתאחד עם המרחבים האטומים. היקום היבש הזה נותר בריחוקו המטריד והמהפנט. הקצב שלה מול הקצב של הארץ. Zion’s fiction.

נדיה פרלוב משלבת בעבודותיה וידיאו, מחול, מוסיקה, כתיבה ואנימציה, ועוסקת, בין היתר, במחקר בדיוני על נבכי ההבנייה הציונית־ישראלית. עבודותיה הוצגו לאחרונה בביאנלה של בנגקוק, תאילנד; בתערוכת יחיד ב־NKV – Wiesbaden Kunstverein, גרמניה; במרכז לאמנות דינאמו, ציריך, שוויץ; במרכז לאמנות Basis, פרנקפורט, גרמניה; וב־Marres, מרכז לתרבות עכשווית מאסטריכט, הולנד.
בשנים האחרונות פרלוב משתתפת בכיתת המאסטר של Judith Hopf בבית הספר לאמנות Städelschule, פרנקפורט, גרמניה. היא חיה ועובדת בפרנקפורט.