גיליון #4 אפרטוס/יולי 2013
שער הגיליון מאת עלמה שניאור. לצפיה בשער לחצו כאן

Itsy Bitsy (Men of Israel), 2011, פחם על נייר, 45.6 X 56.6 ס"מ

Your KLI is Wonderful!

פרוייקט אינטרנטי

Bookmark and Share

הפרויקט Your KLI is Wonderful! נולד מתוך מחשבה על מסכים ועל האינטרנט, על המעורבות שלהם בחיינו, ועל התפקיד הכפול שהם ממלאים – הן כסוג של מראות הבונות דימויים (דוגמת דימוי של העצמי המציג את עצמו לעולם), והן כמתווכים של דימויים ושל תשוקות.
הפרויקט כלל שמונה רישומי פחם על נייר, שבהם מיזגתי את הדמות שלי עם דימויים של פרסונות ציבוריות שנלקחו מהרשת, ליצירת דיוקן עצמי שהוא במובן מסוים גם דיוקן שלהם. הדיוקנאות משקפים את האופן שבו הטכנולוגיה החדשה של המסכים מעצבת ומשפיעה על המאווים שלנו, כמו גם את האופן שבו אנחנו צורכים ואוספים דימויים, ושולחים אותם בחזרה אל קהל של נמענים שהוא מוכר וזר כאחד.
הרישומים נעשו במיוחד עבור אותו האפרטוס, האינטרנט, והם היו מיועדים לאתר שבניתי בשביל הפרויקט. הרעיון הראשוני לפרויקט הגיע ממקום עבודה שבו הועסקתי, חברה ישראלית שמפעילה אתר מידע על עולם האמנות, אשר מכוון בעיקר לאספנים קטנים ובינוניים בתחילת הדרך. התפקיד שלי היה לאסוף את המידע מהרשת, ועבדתי עם תוכנה שהם פיתחו, ששמה היה KLI. כשהגעתי להדרכה ראשונה במקום, ביקשו להסביר לי את המקור של השם – לחברה משרדים בניו יורק, והם רצו לשמוע את "הבנות" שם, כלשונם, מתקשרות ואומרות משפטים בנוסח:
"The klee is wonderful"
"The klee is working again"
וכולי. במילים אחרות, השם נבחר בשל הקונוטציות הפאליות שלו, ובעיקר מכיוון שהדבר נראה להם מאוד משעשע. מטבע הדברים, לא יכולתי לוותר על הזדמנות הפז שנקרתה בדרכי, והחלטתי לנסות לגבש בדיחה משלי בהשראת המתבדחים.
מכאן הגיע השם של האתר: Your KLI is wonderful!, אשר נבנה כטייק פרודי על אתרי מידע על אמנות. יש בו את כל המרכיבים של אתרים דומים, אך לכל מרכיב נעשתה הסטה פרודית – יש בו חנות, אך היא לא מוכרת דבר אלא מציעה סוג של מתנות בצורת לינקים, בלוח האירועים ניתן למצוא אירוע אחד בלבד (התערוכה בה הוצג הפרויקט), במדריך גלריות שצילמתי האספנים הופכים חזרה להיות הנאספים, ועוד.
האפרטוס, או הכלי/KLI שלי היה האתר שבניתי, אבל כמובן גם במידה רבה מאוד הרישום עצמו. המחשבה הייתה על כיצד אופני רישום וציור שונים יכולים לשמש ככלי עבודה עם אופי שונה ונבחן, כאשר הבחירה ברישום פיגורטיבי מסורתי נועדה ליצור יופי מפתה ובו בזמן לאתגר תפיסות הקשורות לתו התקן של מושאי תשוקה קבילים. הדמויות שבחרתי היו לרוב כאלו העוסקות במקצועות ההיצגיים- דוגמנית ודוגמן, שחקני פורנו, פוליטיקאית, אמנית מיצג וזמר, העושים כולם שימוש נרחב במדיה כדי לעצב סוג של דיוקן שלהם בעולם. דרך השילוב של תווי הפנים שלי עם הגוף שלהן, הרישום פעל כאקט פרפורמטיבי שאפשר לדיוקן שלי לצאת מגבולות היומיומי ולהתממש כמגדרים שונים ומגוונים.

http://www.yourkli.com/

דוריה ש. נולדה בניו-יורק 1978, חיה ועובדת במרכז הארץ. למדה תואר ראשון במדרשה לאמנות, לומדת בתכנית ללימודי המשך, המדרשה