הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 
27.10 | בת קול מן החי | בגן החיות התנ"כי

★ כל אירועי הפסטיבל מתרחשים באופן מקוון ★

 

מסע-מופע בגן החיות התנ"כי

המשתתפים בערב הפתיחה יוזמנו למסע בגן החיות שיכלול מופע מצולם של יצירה אודיו- ויזואלית שנכתבה במיוחד לגן החיות. ומפגש עם האמנית הילה עמרם, שבנתה מיצב מיוחד באחד החדרים המופלאים בגן, שלרוב סגור לקהל הרחב.

 

★★★ הקרנה בכורה חגיגית ושיחה עם היוצרים: יום שלישי 27 באוקטובר 2020 בשעה 21:00 ★★★

 

גני חיות קיימים במתכונות שונות כבר מן העת העתיקה. מאז ועד היום הם מהווים נקודת מפגש מוגנת ומתורבתת בין בני האדם לחיות הבר. בעבר, מטרתם הכמעט בלעדית הייתה בידור האדם, ואולם בעת הנוכחית נוצרו יעדים חדשים כגון תכניות לשימור מינים הנתונים בסכנת הכחדה, חינוך המבקרים לחשיבות השימור של עולם החי, הנחלת ערכי הגנת הטבע והסביבה לדורות הבאים ומחקרים זואולוגיים מגוונים.

 

בתוך גני החיות טמונה מערכת ערכים רווּיַת ניגודים, שמשכנת תחת תצוגה אחת ביות לצורכי שימור, בידור לצורכי הישרדות כלכלית, גידול בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה, חינוך ועוד. המורכבות הזאת, שמהווה מעין מיקרוקוסמוס למערך היחסים בין האדם לטבע השונה ממנו, היא לבו של פרויקט מנופים השנה.

 

בעולם שמחוץ לגן החיות אנו עדים למערכת יחסי גומלין מסובכת בין האדם לטבע. שהרי, בסופו של דבר, האדם הוא יצור חי השייך למערכת הטבע ואינו חיצוני לה, אך פעמים רבות נדמה כי הוא מנסה לנתק את הקשר ההדוק שלו לעולם זה, לדכא את יצריו החייתיים ולבסס שליטה על הטבע כולו. ניתן לראות זאת בפעולות קיצוניות של האדם, הפוגעות בטבע ומשנות אותו לטוב ולרע, על פי צרכיו. מנגד, הטבע משפיע על האנושות במידה לא פחותה: מחד גיסא, הוא רווי אוצרות המועילים לאדם, ומאידך גיסא, הוא ממטיר על האדם אסונות כגון סופות קטלניות, התפרצויות של הרי געש, והס מלהזכיר – וירוס בלתי נראה שהופך על פניו את עולמו היציב לכאורה של האדם ודורש את כליאתו בהסגר, עד שייעלם. בעת האחרונה התערערו ניסיונותיו של האדם להשליט סדר בטבע, וחיות הבר שהחלו לצאת אל המרחבים המיושבים גרמו לתהייה מי מבין בעלי החיים כלוא ומי מביניהם מתבונן.

 

האירוע המרכזי של מנופים לשנת 2020 יהיה בגן החיות התנ"כי, השוכן בעמק יפהפה בדרום-מערב ירושלים ומשתרע על שטח של מאות דונמים. יוצגו בו אמנות עכשווית ומופע-סיור המבוסס על פואמה של יונתן לוי, שנכתבה במיוחד לגן, והעוסקת ביחסי אדם-עולם כדינמיקה הדדית של פגיעה, ריפוי והתפתחות. את המוזיקה הלחין נועם ענבר והעיצוב, ביצוע, בימוי, הפקה וצילום נעשו עם תלמידי שנה ד' של בית הספר לתיאטרון חזותי.

 

אוצרות וניהול אמנותי מנופים רינת אדלשטיין ולי היא שולוב

אמנות פלסטית

דנה לוי, הילה עמרם

לצפייה בעבודה של הילה עמרם לחצו כאן

 

מופע מצולם – חיות הלשון

טקסט ובימוי: יונתן לוי

מוזיקה: נועם ענבר

בשיתוף ובביצוע תלמידי שנה ד' בביה"ס לתיאטרון חזותי ומקהלת גן החיות

 

כל כרטיס שנקנה מסייע להמשך הפעילות של פסטיבל מנופים. תודה על הרכישה!

***

 

הילה עמרם, Regressive Evolution ,2012, צילום: יובל חי

 

 

דימוי חיצוני: דנה לוי, Animal Masks, 2014

X