הניוזלטר של מנופים השארו מעודכנים. תמיד

 > 
26.10 | על הדרך | אירוע פתיחה בפארק המסילה

 

ערב פתיחה – פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית 2021

16:00-23:00

 

מופעי אמנות, כנס ציבורי, מפגשים עם תושבים, יוזמות לאורך הפארק וסיורים מודרכים.

 

** הכניסה חופשית בהרשמה מראש (למעט ההצטרפות לסיורים המודרכים) **

 

★★ לתכניה המלאה ★★

 

"העיר משתנה מהר יותר מלב אנוש" כתב המשורר שארל בודלר. כדי להבין את העיר, את השתנותה, את המתרחש בה בהווה, יש להאט, להתבונן במראותיה, להיזכר. האירוע המרכזי של פסטיבל מנופים יתקיים השנה לאורך התוואי של פארק המסילה בירושלים. זהו אירוע הליכה המזמין את הקהל הרחב לשוטט בפארק ובסביבתו, להתוודע לעומקם של הנופים והשכונות שאותן הוא חוצה, לפגוש את הא.נשים שחיים לאורכו, לעבור מסע בתוך העיר ולצבור חוויות דרך מראות ומפגשים אנושיים.

 

פארק המסילה נפרש על פני כשישה קילומטרים ועובר דרך השכונות בקעה, המושבה הגרמנית, מקור חיים, קטמונים, תלפיות, בית צפאפא ומלחה, כאשר בסופו הוא מתחבר לפארק ירושלים המוביל לגן החיות התנ"כי. רבים יעידו כי מאז הקמתו בשנת 2010 הוא שינה את פני מרחב דרום העיר ללא היכר: מרחקי הליכה קוצרו, שכונות ואוכלוסיות שונות חוברו זו לזו וערך הנדל"ן בסביבתו עלה. על רקע זה, מדהים לחשוב שזה כלל לא היה התכנון המקורי שביקש להקצות את האתר שבו משתרע כיום הפארק המישורי לסלילת כביש מספר 34 – כביש מהיר בן ארבעה נתיבי תנועה. סיפור הקמתו של הפארק הוא סיפור של איחוד כוחות אזרחיים, תכנוניים וסביבתיים: מצד אחד, ייסוד הוועד להקמת פארק המסילה על ידי קבוצת תושבים.ות משכונת הקטמונים, שמאבקם האזרחי, העיקש והיצירתי סייע לעצור את התוכנית לבניית הכבישצותרם להקמת הפארק. מצד שני, התוכנית להתחדשות עירונית שהוגשה על ידי מתכננים.ות עירוניים וסביבתיים והרשות לפיתוח ירושלים יחד עם קרן גוטסמן שראו את הפוטנציאל האדיר הטמון בשטחו. המפגש בין יוזמות אלו בנקודת זמן אחת, הוא שיצר את אחד מן המקומות המיוחדים ביותר בירושלים כיום. הצעידה לאורך פארק המסילה פורשת את סיפורה של העיר העכשווית שנוגע בהיסטוריה והתחדשות, סוגיות טריטוריאליות ונדל"ניות, שאלות של שימור טבע, גיוון אוכלוסיות ועוד.

 

מה היה קיים לאורך המסילה בעבר? לאן מועדות פניו של הפארק בעתיד? בערב אחד בלבד, הקהל מוזמן להצטרף למסע הליכה לאורך פארק המסילה, להכיר מקרוב את סיפורו ההיסטורי והעכשווי, לפסוע במסלולו הראשי ובעיקר לסטות ממנו, לצפות במופעי אמנות ולהשתתף בהם, לחצות את הדרך הישרה ולהיכנס אל בתים, להתוודע לא.נשים החיים בסביבתו ולסיפורים שלהם.ן, להפר את ההליכה האוטומטית, התכליתית, לתעות בעיר ולחוות מחדש את המוכר.

 

השיטוט יכול להתקיים באופן עצמאי או כחלק מסיור מאורגן.

מומלץ להגיע עם נעלי הליכה נוחות ולהביא בגדים חמים. 

קווי האוטובוס העוברים ליד פארק המסילה: 18, 34 ו-5.

 

מפת האירוע (לחצו על התמונה להורדה):

 

בין המשתתפים/ות: תנועה ציבורית, להקת יסמין גודר, מיכל סממה ונעה דר, עלית קרייז והילי וורטמן מויאל, ערבה אסף, דפנה ילון, ק.ט.מ.ו.ן. קבוצת מחול בירושלים: אלעד שכטר ורנד טהה, נירית רכבי, ערן צדקיהו, מריק שטרן, עמיר בלבן, גיא בירן, ד"ר חנה פנחסי, ד"ר נועה רובין, מוטי קפלן, איאד אבו שמעה, הישיבה החילונית, שלום בוגוסלבסקי, יוסי סעידוב, איתן שוקר, סלה-מנקה, אוהלך ועוד.

 

אוצרות: רינת אדלשטין ולי היא שולוב 

הפקה: שני אביבי 

הפקה בפועל: ראובן לייטוש

X