גיליון #27 תכסיס | דצמבר 2019
שער הגיליון מאת דיוי בראל. לצפיה בשער לחצו כאן

ניצן סט, 'אירועי שיכחה', תבליטי פלסטיק, 2016, צלם: אולג אורלוב

אירועי שיכחה

Bookmark and Share

העבודה עוסקת בתופעה בינלאומית של יער נטוע המכסה על אזורים קונפליקטואליים ועל ביטוייה של התופעה בארץ.

בישראל נוצרה זיקה מרתקת והרסנית בין שמירת הטבע וייעור לשם 'הפרחת השממה' לבין טשטוש והסוואה של הריסות הנוף המודחקות. החינוך לייעור עליו גדלנו, עם קופסת הפח של הקרן הקיימת והמאמץ האזרחי המשותף לאיסוף תרומות עבור המימוש של החזון הלאומי, הפכו ברבות השנים גם למכשירי שליטה משוכללים- הפארק כנשק פוליטי.

שני חלקי העבודה מתייחסים לאותו מקום, פעם כחתך אדריכלי, בו נראה שולחן הקק"ל עומד על בלימה מעל בור מים ענק ופעם שנייה כתכנית פרספקטיבית, ממבט על, בו נראה שהבור איננו נקודתי אלא הוא קרע ארוך ומעליו שורת שולחנות הפיקניק המשפחתיים אשר מצטרפים אחד לשני לכדי אקט ממסדי.

ניצן סט היא אמנית אדריכלית ואוצרת. סט היא בוגרת תואר ראשון באדריכלות בבצלאל, ותואר שני באמנות באוניברסיטת חיפה, אוצרת לשעבר של מוזיאון מוניו גיתאי לאדריכלות ובשנים האחרונות מלמדת בכפרים הבדואים בצפון. סט יוצרת בחומרים מגוונים ובמיוחד כאלה שעיבודם איטי ודורש משך כגון פורצלן, מתכת, יציקת טרצו, טיח שפריץ ותבליטי פלסטיק. באמצעותם ובאמצעות מיצבים תלויי מקום סט עוסקת בחוקים מרחביים, בקלישאות אדריכליות ובביקורת תרבות של הסביבה הבנויה, ושל תפקיד האדריכל בה.

www.nitzansatt.com