גיליון #35 | מסע | דצמבר 2021
שער הגיליון מאת עדן בנט. לצפיה בשער לחצו כאן

SINCE 2001 , BANDO

Bookmark and Share

לחצו כאן לצפייה בעבודה

סיסמה: 2020

מסה קולנועית ״מאז 2001״, גוונג׳ו, דרום קוריאה 2018. תיעוד צהרי יום, ב- BANDO מועדון ריקודים לגיל השלישי, הממוקם במגרש חניה תת קרקעי של קניון למוצרי אלקטרוניקה ישנים. ״מאז 2001״ הוא צוהר לעתיד נוסטלגי, המשלב קידמה וזיקנה. ובעודנו משתדלים לתפוס מהם כללי ההתנהגות במרחב החדש, אחיזתנו נחלשת ואנו צוללים למציאות אחרת.

דמוגרפית דרום קוריאה מזדקנת מהר יותר מכל מדינה אחרת. לדעיכתה המואצת של המסורת הקונפוציאנית, בה נהוג היה שהדור הצעיר מטפל בהוריו עדיין לא נמצאה אלטרנטיבה מספקת. ולכן כמעט מחצית הדור שעזר לשקם את הכלכלה הרביעית בגודלה באסיה, מהריסות מלחמת קוריאה, חי כיום בעוני וכרבע חיים לבד. המועדון  BANDO הוא יוזמה עצמאית של זוג, לאחר הפרישה לגמלאות הוא תקליטן הבית של המועדון, היא מנהלת את הבר, מסעדה. BANDO פועל בכל ימות השבוע בשעות הצהריים ומשמש מקום מפגש לאוכלוסיה הבוגרת של העיר. המועדון מלא רוקדים סלונים, אשר זזים לצלילי להיטי אלקטרו-פופ יפני משנות ה-60. אופיו הרגוע של הריקוד עומד בניגוד מוחלט לרמת הדציבלים של המוזיקה. נוכחות המצלמה המתעדת מפרה את המציאות הסקטוריאלית במועדון. יש אשר מישירים מבט קונפרונטטיבי למצלמה, ויש הבוחרים להיוותר באינטימיות של הריקוד.

יצחק מזרחי הוא אוצר ואמן שחי ועובד בירושלים ואמסטרדם. בוגר בצלאל וידאו וניו מדיה (2007-2011) ותואר שני בצלאל למדיניות ותיאוריה של האמנות (2015-2017) עבודותיו מתמקדות במרחב הציבורי.

מזרחי רואה בדימוי הצילומי אמצעי לתפיסת המתח החמקמק שבין שתי מילים, במקום שמעבר למגבלות שפה וידע קודם. בסגנון ה- "cinema verite" מתעד מזרחי מפגשים החורגים מהאופן בו מקובל לנהוג בחברה, כדוגמת מפגשים אינטימיים במרחב הציבורי. בעבור מזרחי רגעים אלו מעלים תהיות לגבי האופן בו הספירה הפרטית של האדם והספירה הפוליטית של המדינה נפגשות.

בפעילותו האוצרותית מתמקד מזרחי בפער שבין תצוגה בחלל מוזיאלי או גלריסטי לבין תצוגה בחלל שלא מיועד לאמנות.

ב-2012 יחד עם אסף כהן הקים את ״קופסא שחורה״, יוזמה עצמאית שמטרתה להציג אמנות במרחב הציבורי. במסגרת ״קופסא שחורה״ הם העלו תערוכות אמנות עכשווית במרחב הציבורי על שלטי פרסום, וב- 2017 פתחו את גלריית יפו 97, פלטפורמת קבע לצילום במרחב הציבורי בירושלים.

ב-2018 מזרחי החל לאצור יחד עם יהודית שלוסברג יוגב תערוכות תלויות מקום במסגרת עונת התרבות, פסטיבל מקודשת. 2018 ״מעל ומעבר״ תערוכה על גגות במרכז העיר ירושלים, פסטיבל מקודשת. 2019 "בקצה השביל", יומן מסע לצופה במתבודד, פסטיבל מקודשת.

ב 2020 – 2021 הקים את מרכז ״ענאנה" לאמנות עכשווית באתר עין יעל.

www.zekmizrahi.com