אלמנטים

מופעי במה פוגשים תערוכה

10-13.07.2024
קנו כרטיסים

בזמנים כאלו, נדמה שהדבר היחיד שנותר לנו לעשות הוא להאמין. להאמין באפשרות של עתיד טוב יותר, ובכוחנו להביא אותו. מקבץ המופעים אלמנטים יבקש לאפשר לאמנות להעלות מן האוב את האמונות הטמונות בנו, את התקווה שנשכחה, ולהזכיר שהכוח לשרוד או לשנות חבוי בנו. נעורר את הרצון לחיבור, לשיתוף פעולה, לקשר מיטיב יותר עם הסביבה ולכוחה של האמנות לקשור את כל אלו.

באלמנטים תוכלו לבקר בגלריות לאמנות עכשווית ברחבי העיר ובתוכן לחוות מופעי מחול, מיצג, מופע מוזיקה אקספרימנטלית, שירת מקהלה ועוד. כל אלו יתחברו יחדיו לתפילה מגוונת, מרובת פנים ומרובת נמענים, המאמינה בצורות שונות של פעולה שבבסיסן נחבאת השאיפה לטוב ולקיום משותף.

שיראל הורוויץ ומיה שרבני יופיעו בסטודיו משלך במופע שמשתף את הקהל בחברות שביניהן ומדגים את הפוטנציאל היצירתי והאמנותי המצוי בקשר בין-אישי קרוב.

את יוספה זאוש, אמנית קול, תפגשו כאשר תשכבו על מזרן ותאזינו לשירתה בסדנת ההדפס. זאוש תשיר שירי ערש מרגיעים ומלטפים מהמקורות היהודיים, חלקם מוכרים וחלקם מקוריים. המופע יוביל אתכם.ן לתוך חוויה מרפאת ומשחררת, שתייצר חיבור ללב ולנשמה ותאפשר מנוחה ורוגע.

במפעל, אהוד לקס מוזיקאי ואיש סאונד, ייצור סדרה של התערבויות סאונד בזמן הווה במיצב "גוף הזמן" שיצר האמן מיכאל שילה (אוצרת: אביטל וכסלר). המיצב העשוי חלקים מכניים ומנועים, יגיב אל אותות וצלילים מפתיעים שיניעו בו חיים חדשים ויגלו מה הזמן והסאונד רושמים בגוף המכונה.

בגלריה כורש 14, יצרה מעין ליבמן שרון מופע שישלב בין שירה, אותה תקריא המשוררת תכלת זוהר, ומחול, אותו תבצע הרקדנית יוליה מז'צקיה. המופע יחגוג את בכוחו של שיתוף פעולה בין אנשים ובין מדיומים.

שקד מוכיח תופיע בבית הנסן עם עבודת המחול "בלילה אני כולם", מופע המבוצע על ידי צוות המורכב מאנשים עם זהויות מגוונות (מבחינה גילאית, מגדרית, עדתית, תרבותית וכו'). דרך פעולת המחול הם יתחברו יחדיו ויגלו מימדים משותפים עמוקים יותר ממה שניבט בזהות החיצונית.

גיא שרף יופיע בגינת בית טיכו בתוך יער של כלי נגינה אותם בנה במו ידיו, אלו יופעלו על ידי הרוח, הצופים ונגנים נוספים שיתלוו אליו לערב מיוחד אחד.

המופע של ניקו.טין בסדנאות האמנים באיצטדיון טדי יעסוק בפירוק והרכבה מחדש של מבנים המאפיינים מוזיקת פופ, ויחקור את הרחבת האפשרויות של המבע הקולי והיצירה הנשית באמצעות טקסטים מקוריים מסוגה זו.
בשעה 11:00 יתקיים שיח גלריה בתערוכה Girls* Just Wanna (אוצרת: איילה לנדאו)

ישי לייסנר יציג בגלריה מרי את 'בגדים מפחידים מירושלים', מופע הסובב סביב תצוגת אופנה של קו הבגדים אותו הוא מעצב. לתוכו ישולבו מוטיבים מהעיר ירושלים, הקדושה לאמונות רבות, אבל לעיתים זקוקה לכך שיאמינו בה.

יונתן עומר מזרחי, שתערוכת היחיד שלו בסדנאות האמנים תיפתח במסגרת הפסטיבל, יקיים מיצג משותף עם האמן אביטל גבע, שבו הם ישתפו פעולה מול הקהל בציור ובטקסט שבמרכזם שאלות על מסורת ועל אפשרות לחזון משותף. 

יוסי ברג ועודד גרף יבצעו במוסך דוידוב הסמוך את יצירת המחול שלהם "4 פנטזיות וקוף", בה הצופים והרקדנים נפגשים כדי להיות ביחד, לדמיין, לברוא עולמות, ולהזכיר את האפשרות לצאת מאפרוריות היום יום. היצירה לוקחת השראה מספרו המיתולוגי של פיטר ברוק ”החלל הריק“ בו הוא משרטט את תפקידי החוויה התיאטרלית ונחיצותה לנפש הבודדה.

את אלמנטים יחתמו בשבת הקונסורט הקולי הירושלמי, בקונצרט תפילה לשלום המורכב ממזמורים מתקופת הרנסנס ומתקופת הבארוק. מילות מזמוריהם לקוחות מתפילות שונות לשלום המופיעות בכתבי הקודש היהודיים, הנוצריים והמוסלמים.

 

ניהול אמנותי אלמנטים: דביר שקד

ניהול אמנותי פסטיבל מנופים: רינת אדלשטיין

הפקה: שיר ויזל

10.07יום רביעי
11.07יום חמישי
12.07יום שישי
13.07שבת

שהשמיים יחברו

18:00-19:15שיראל הורוויץ ומיה שרבני
סטודיו משלך, כ"ט בנובמבר 10, ירושלים

שיראל הורוויץ ומיה שרבני יתמקמו בחלל של 'סטודיו משלך' ולמשך ערב אחד יצרו פרפורמנס שילך ויתהווה יחד עם הקהל. בזמן המופע, יצטברו יצירות בדו ותלת מימד, ולצידן האמניות יחקרו, יחלקו ויספרו סיפורים אישיים אשר יספקו הצצה לקשר ביניהן; קשר של חברות, יצירה והשראה הדדית. עבורן, אלו מהווים את האפשרות לכוח ולאמונה.

Photo By: Vered Hadad
Photo By: Vered Hadad

שדות

19:00-19:40גיא שרף
גינת בית טיכו, הרב אג"ן 10, ירושלים

בגינה בבית טיכו הוצבו כלי נגינה שבנה גיא שרף המופעלים בנענוע, שולחים צלילים לאוויר, ככלים קדומים של תקשורת והעברת מסרים למרחק. גן האובייקטים המנגנים מזמין אינטראקציה מוזיקלית ספונטנית ומציע מרחב של הקשבה ונגינה משותפת. במהלך הערב, יתקיים בו מופע אלתור של מס' נגנים, שיצרו יחד מרחב צלילי ויעירו את ה'יער המנגן' לחיים במפגש עם כלים נוספים.

באמצעות הכלים הניצבים בלב הגינה נוצר פסקול סרטה של טליה הופמן, ׳מעשה ידי אדם׳, שמוצג בתערוכה ׳אסופת אור׳ בגלריה בבית טיכו. הסרט עוקב אחר המערכת האקולוגית של יער יתיר כמטפורה לקיום של ישראל מזרחית לים התיכון ומעלה שאלות הנוגעות לשייכות הקרקע. המופע, הסרט והתערוכה מעוררים תהיות על האמונות שאנו מחזיקים ביחס לאדמה, נוף וטבע.

המופע נוצר בתמיכת מוזיאון ישראל והמחלקה לאמנות פלסטית בעיריית ירושלים.

ניתאי לוי – קלרינס בס

טליה הופמן, מעשה ידי אדם (פרט), 2024, וידאו, 51 דק׳, צילום: רני מונצז’
טליה הופמן, מעשה ידי אדם (פרט), 2024, וידאו, 51 דק׳, צילום: רני מונצז’

Motus Tardus

20:00אהוד לקס
רחוב המערביים 3, ירושלים

מופע דיאלוגי בין סאונד, אדם ומכונה- אהוד לקס מוזיקאי ואיש סאונד, ייצור סדרה של התערבויות סאונד בזמן הווה במיצב "גוף הזמן" שיצר האמן מיכאל שילה (אוצרת: אביטל וכסלר). המיצב העשוי חלקים מכניים ומנועים, יגיב אל אותות וצלילים מפתיעים שיניעו בו חיים חדשים ויגלו מה הזמן והסאונד רושמים בגוף המכונה.

לחישות לנשמה

20:00-20:40יוספה זאוש
סדנת ההדפס, שבטי ישראל 38, ירושלים

לחישות לנשמה הוא מופע קול ריפוי מדיטטיבי, המשלב שירת ערש מרחבי העולם יחד עם שירים מרגיעים ומלטפים, חלקם מוכרים וחלקם מקוריים, מהמקורות היהודיים. המופע מוביל את המאזינ/ה להרפיה, שמובילה לחוויה מרפאת ומשחררת, מייצרת חיבור ללב ולנשמה ומאפשרת מנוחה ורוגע. במהלך ההופעה הקהל שוכב על מזרנים ומחצלות, לחוויה מיטבית של הרפיה.

יוספה זאוש, צילום: קרן רוזנברג
יוספה זאוש, צילום: קרן רוזנברג

בלילה אני כולם

19:00-19:40שקד מוכיח
עליית הגג בבית הנסן, גדליהו אלון 14, ירושלים

הביוגרפיות מיצו את עצמן. אנחנו חייבים להמשיך. להיחלץ מהסבך הפוליטי של הזהות כדי להמריא למימד אחר, שבו אני – כולם. המופע "בלילה אני כולם" מבוצע ע"י קאסט המורכב מאנשים עם זהויות מגוונות (מבחינה גילאית, מגדרית, עדתית, תרבותית וכו'), במחווה למשותף ולמחבר בין כולם. יחד עם פעולת המחול נבקש להתחבר ולגלות מימדים משותפים עמוקים יותר ממה שניבט בזהות החיצונית. היצירה שואלת מהי תנועה משותפת? איך כלל הנוכחים בחדר יכולים לחוש יחד גם בלי לעשות התאמות ולהידמות זה לזה? איך אפשר לשמוט את הנרטיב של ההיסטוריה הפרטית ככזה שממסגר זהות סובייקטיבית לעבר מימד מופשט וקולקטיבי בו אני-כולם?ֿ

כוריאוגרפיה: שקד מוכיח
תלבושות: קים טייטבלאום
תאורה: רותם אלרואי
מוזיקה: יונתן קורן
ניהול חזרות: מיכאל ילון
משתתפים: עומר עוזיאל, גיא-תמר לוי, וונינה לו, סמרת היילו, אלה קידר-גרינברג

צילום: יאיר מיוחס
צילום: יאיר מיוחס

בין שירה למחול

20:00-20:20מעין ליבמן שרון
גלריה כורש 14, כורש 14, כניסה ד', מפלס תחתון

המופע "בין שירה למחול" יפגיש בין מחול ושירה מדוברת בחלל התערוכה "בין נשיקה לאגרוף". במרחב שבין המילה המדוברת, היצירה החזותית והגוף הרוקד, יווצר דיאלוג מתהווה בין המדיומים, המושפעים זה מזה ומהתערוכה שישתלבו לכדי דואט בימתי. התערוכה עוסקת במנעד האפשרויות שבמערכת יחסים ובמרחק הפיזי והרגשי בין בני זוג, מנעד רגשי של ביטויי אינטימיות אל מול פרידה וקריסה של היחסים המביאות לכדי כאב. המופע יעסוק במערכות יחסים, בין אנשים ובין מדיומים אמנותיים, ויבדוק כיצד ניתן להפיק את המירב גם מהנשיקה וגם מהאגרוף.

כוריאוגרפיה: מעין ליבמן-שרון
שירה מדוברת: תכלת זוהר
רקדנית יוצרת: יוליה מז'צקיה

צילום: קטיה אליאור
צילום: קטיה אליאור

בגדים מפחידים מירושלים

21:00-21:30ישי ליסנר
גלריה מרי, אגריפס 12 (הכניסה מסמטת חיים אלבוחר)

על מדרגות גלריה מרי, ולצלילי פס קול אותו ינגן במקום נגן רחוב ירושלמי ותיק, תתקיים תצוגת אופנה פרפורמטיבית של המעצב ישי ליסנר אשר תצא מפאתי הגלריה לרחבת המדרגות ותאסף בחצר הפנימית. הדוגמנים והדוגמניות יתלבשו בבגדיו של ליסנר תוך כדי הליכה על המסלול, עד שיגיעו לסופו לבושים בדמות אחרת, המאפיינת את העיר ירושלים. ליסנר, אשר מעצב תחת השם "בגדים מפחידים מירושלים", הוא יליד העיר אשר מתעסק במרחב הירושלמי דרך הבגדים שהוא יוצר, בין אם בשימוש המירבי בבדים אשר הוא מוצא ואוסף, דרך הגזרות הקופסאתיות שמהדהדות עולם דימויים קדום וכמעט תנ"כי, ועד המקומות בהם הם מוצגים – מרחבים עירוניים איקוניים של ירושלים. הבחירה ליצור בירושלים, והאמונה בכוח היצירתי שלה, נמצאות בבסיסו של המופע.

צילום: הדר פורת
צילום: הדר פורת

נוסטלגיה, דה-קונסטרוקציה ומוזיקת פופ בתערוכה Girls Just Wanna

12:00-12:40ניקו טין (זוהר שפיר)
הגלריה החדשה סדנאות האמנים טדי, שער 22, איצטדיון טדי, דרך אגודת ספורט בית"ר 1

תהליכי יצירתה של ניקו טין כוללים הלחנה ועיבוד בעזרת טייפים, חומרי ארכיון וכלים אלקטרוניים שונים. במופע Girl Just Wanna, היא תעסוק בפירוק והרכבה מחדש של מבנים המאפיינים מוזיקת פופ, ותחקור את המבע הקולי באמצעות טקסטים מקוריים מסוגה זו.

שירה: זוהר שפיר
בס: שחר יהלום
תופים: אביב עזרא

בשעה 11:00 יתקיים שיח גלריה בתערוכה Girls* Just Wanna (אוצרת: איילה לנדאו)

ניקו טין, צילום: גוני ריסקין
ניקו טין, צילום: גוני ריסקין

אופק

13:00-13:50יונתן עומר מזרחי ואביטל גבע
סדנאות האמנים, האומן 26, קומה 3

"אופק" – מיצג חי משותף ליונתן עומר מזרחי ולאביטל גבע, שבו ישתפו פעולה מול הקהל, בציור ובטקסט שבמרכזם שאלות על מסורת ועל אפשרות לחזון משותף. 

בתערוכת יחיד ÆFFEKTA DEFEKTA שתיפתח בגלריה סדנאות האמנים, מציג יונתן עומר מזרחי, אמן וקולנוען, טרילוגיית סרטים שיצר בחממות גידול שונות, אחת מהן היא החממה של אביטל גבע בעין שמר. אביטל גבע הוא אמן מושגי, מחנך ומייסד החממה האקולוגית עין שמר, אשר מופיעה בתערוכה. גבע ייצג את ישראל עם עבודת החממה בביתן הישראלי בבינאלה לאמנות בוונציה בשנת 1993.

צילום: יונתן עומר מזרחי
צילום: יונתן עומר מזרחי

4 פנטזיות וקוף

14:00-15:00יוסי ברג ועודד גרף
מוסך דוידוב, האומן 26

החלל הריק הופך היום למגרש משחקים, לצלילה למעמקי התת מודע, להתנדנדות אסוציאטיביות בין פיסות זהות, פשיטה ולבישת מסכות. טיול לילי בין ריאליזם לפנטזיה. אנחנו נפגשים כדי להיות ביחד, לבדוק היותנו ריבוי, היותנו גוף, לדמיין, לברוא עולמות, ולהזכיר את האפשרות לצאת מאפרוריות היום יום.

היצירה לוקחת השראה מספרו המיתולוגי של פיטר ברוק ”החלל הריק“ בו הוא משרטט את תפקידי החוויה התיאטרלית ונחיצותה לנפש הבודדה.

רעיון וכוריאוגרפיה: יוסי ברג ועודד גרף
מופיעים, יוצרים: זיו בשור, עמית זרצקי, עודד גרף, תמר קיש
תלבושות: אילנית שמיע
תאורה: יואב בראל
ייעוץ מוזיקלי: בניה רכס

עין חיצונית: רייצ'ל ארדוס
אתר להקה: www.yossioded.com
בתמיכת: הפקת מקור של מרכז מחול שלם בירושלים, מועצת הפיס לתרבות ואמנות,
קרן רבינוביץ, עיריית תל אביב, משרד התרבות והספורט

4 פנטזיות וקוף, יוסי ברג ועודד גרף, צילום: ווייטיק ברטניקי
4 פנטזיות וקוף, יוסי ברג ועודד גרף, צילום: ווייטיק ברטניקי

קונצרט תפילת שלום

12:00-13:30הקונסורט הקולי הירושלמי
בית האמנים, שמואל הנגיד 12

קונצרט שכולו תפילה והלל המושרים בשפות שונות ונובעים מהליטורגיה היהודית-נוצרית. בתקופה של מלחמה ואובדן הקונצרט מבקש לרתום את כוחה של המוסיקה ויכולותיה, ובמיוחד את טוהר המוסיקה הקולית מהרנסנס והבארוק, כדי לגרום לחיבור אנושי ולהביא לנחמה ושלווה. המזמורים יחזרו למלא את תפקידם המקורי ככלים לפתיחת הלב ולקיום דיאלוג עם אלוהים, באמונה ובתקווה לחיים ולשלום, כפי שעשו מאז ימי קדם ועד ימינו.

הקונסורט הקולי הירושלמי: צילום: טל גלאון
הקונסורט הקולי הירושלמי: צילום: טל גלאון

השארו מעודכנים

צרו קשר