גיליון #28 | אחות, אחות | אפריל 2020
שער הגיליון מאת איה בן רון. לצפיה בשער לחצו כאן

חילוץ

Bookmark and Share

חילוץ, 2019, תיעוד מיצג בתערוכה "אחות, אחות". צילום: גיתאי סילבר

 

חילוץ הוא מחול מדיני המתקיים על תל הריסות של בניין במרחב הפתוח. על חורבות הבטון, חמישה חברי תנועה ציבורית מבצעים סדרה של תנועות, פרי מחקר גופני ואימונים משותפים עם צוותי חילוץ והצלה בישראל ובעולם, ביניהם פיקוד העורף, מד"א ושירותי הכבאות הגרמניים.

חילוץ הוא פיתוח כוריאוגרפי, איטי ומסונכרן של תרגילי כוננות הרווחים כיום בכל מדינה בעולם. האסון בלתי נמנע, הגורם לו אינו ידוע, אך התנועות המוקפדות שחוזרות על עצמן יוצרות מרחב של אינטימיות שעשויה להיווצר בין בני אדם אל מול סכנת חיים.

הפעולה חילוץ, שהתרחשה לראשונה בירושלים במסגרת התערוכה "אחות, אחות", מוקמה בבית החולים ביקור חולים, שבשנות התשעים והאלפיים שימש כקו החזית וההצלה לפיגועים הקשים שהתרחשו בעיר. פעולת החילוץ הפרפורמטיבית הנעשית בו עשרות שנים לאחר מכן מהדהדת את הזיכרון ההיסטורי שהמבנה טומן בחובו.

במשך ארבע שעות חברי תנועה ציבורית נחלקים לשתי קבוצות המחליפות זו את זו לסירוגין במעגל של הצלה: אלו הלכודים ואלו המחלצים אותם מבין ההריסות ברוגע ובקפדנות. הקומפוזיציה המתוזמנת, טכניקת המחול שפיתחו כוחות המדינה וההבנה האנטומית שבבסיס הריקוד הפוליטי – כל אלו מעוררים יחד תחושה של קירבה רגעית בין הצופים לרקדנים, קירבה שנעה בין סכנה לחמלה.

חילוץ, 2019, תיעוד מיצג בתערוכה "אחות, אחות". צילום: גיתאי סילבר

 

תנועה ציבורית הוא גוף מחקר פרפורמטיבי הלומד ומייצר פעולות במרחב הציבורי, צורות של סדר חברתי, כוריאוגרפיות של ציבור, טקסים פומביים וסמויים. מאז הקמתה חקרה הקבוצה את הדינמיקה של החיים הפוליטיים במרחב הציבורי והאופן שבו אלו מתבטאים ומייצרים זהות ותחושות שייכות, קונפליקטים, תקנות ומנגנוני כוח. תנועה ציבורית מתעניינת באפשרויות הפוליטיות והאסתטיות הטמונות בקבוצת אנשים שפועלת יחד.

עבודות התנועה הוצגו בפלטפורמות רבות בארץ ובעולם ובהן: במוזיאון ה־MAXXI ברומא, איטליה; במוזיאון הגוגנהיים, ניו־יורק; במוזיאון תל־אביב לאמנות;  בביאנלה לאמנות אסיה, טייפה, טייוואן; שטיינשר הרבסט, גראץ, אוסטריה; בביאנלה של ברלין; בטריאנלה של הניו מיוזיאום, ניו־יורק; פרפורמה, ניו־יורק; הביאנלה בגוטנברג, שוודיה; מוזיאון ואן־אבבה, איינדהובן, הולנד; פסטיבל סאנטארקנאג׳לו, איטליה; הגלריה הלאומית זכטה, ורשה, פולין; באלטיק סירקל וצ׳קפוינט הלסינקי ועוד. ב־2015 יצא לאור הספר Solution 263: Double Agent, שנכתבת על ידי אלינה קטסוף ודנה יהלומי בהוצאת שטרנברג פרס. תנועה ציבורית זכתה בפרס רוזנבלום לאמנויות הבמה ונבחרה להיות אחת מעשרים האמנים המועמדים לפרס "אמן העתיד" של מרכז האמנות פינצ׳וק שבקייב.

תנועה ציבורית נוסדה בדצמבר 2006 בתל אביב על ידי דנה יהלומי ועומר קריגר. יהלומי עומדת בראש הקבוצה משנת 2011.

www.publicmovement.org

 

חילוץ, 2017

טריילר למיצג, 05:06 דקות

תיעוד הפעולה במסגרת אירועי בירת התרבות האירופאית בארהוס, דנמרק

ראש תנועה ציבורית:
דנה יהלומי

ממלאת מקום ראש התנועה:
מעין חורש

חברי תנועה ציבורית:
משי אולינקי, רן בן דרור, אבשלום לטוכה, גלי ליבריידר, דניאל שופרא

מוזיקה מקורית:
יוני סילבר

עיצוב הריסות:
עדי זפרן

עיצוב תל הריסות מקורי:
שמואל בן שלום

מנהלת מבצעים:
עדי נחמן

הפקה:
ראובן לייטוש

מנהל סטודיו תנועה ציבורית:
טל נבון

חילוץ נוצר כחלק מהתערוכה "אוסף לאומי", מוזיאון תל אביב לאמנות, 2015, אוצרת: רותי דירקטור

חילוץ מבוסס על הפעולה פיגוע, אשר נוצרה על ידי עומר קריגר ודנה יהלומי