מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך
מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך

מנופים טורס

קנו כרטיסים

גם השנה תלווה את פסטיבל מנופים תכנית הסיורים שלנו: מנופים טורס. השנה נתרחב ונציע סיורים רבים יותר משהיו בעבר, כדי שלא תפספסו את שפע התערוכות והאמנות שיש לפסטיבל, ולירושלים, להציע. בנוסף לתערוכות שנזכה לראות לפני פתיחתן לציבור הרחב, השנה נתעמק גם באמנות במרחב הציבורי של העיר ונכיר את הפסלים, ציורי הקיר, הפסיפסים ועבודות החוצות שתמיד רציתן לדעת מה הסיפור שלהן. הסיורים כולם רגליים, מחולקים לפי האזורים השונים בעיר, ותדריך אותם דביר שקד, אוצרת ומדריכת סיורי אמנות שמובילה את תכנית הסיורים של מנופים מזה שלוש שנים.

אורך הסיורים כשעתיים. 

שימו לב – קיום הסיורים מותנה במספר משתתפים מינימלי.

24.10יום שלישי
25.10יום רביעי
26.10יום חמישי
28.10שבת
10:00-12:00

רחוב הנביאים

הגלריה לאמנות של ביה"ס מוסררה * סדנת ההדפס * גלריה עזריאלי * אמנות במרחב הציבורי: מיכה אולמןרח' שבטי ישראל 22

הסיור יתחיל בבית הספר מוסררה, בתערוכה "יצחק ירושלמי: ארכיון צילומים" של יצחק ירושלמי (אוצר: אלברט סוויסה). משם נמשיך לסדנת ההדפס, לתערוכה "משקוף ומדיום ההדפס" שתציג עבודות של קבוצת האמנים הירושלמית "משקוף" (אוצרים: מירב המבורגר ואריק קילמניק). נאזין להסברים על הבניין ההיסטורי, על פעילות הסדנה ועל טכניקות ההדפס השונות. התחנה השלישית שלנו תהיה גלריה עזריאלי במכללת הדסה, שם נבקר בתערוכה הקבוצתית "סוקולוב קטן" (אוצרות: מוניקה לביא וטלי קיים). את הסיור נסיים בעבודה "מים" של מיכה אולמן בכיכר ציון.

מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך
מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך
10:00-12:00

לב העיר

גלריה כורש 14 * גלריה ברבור * בית טיכו * אמנות במרחב הציבורי: יגאל תומרקין, אברהם אופק וזאב רבןרח' כורש 14

את הסיור נתחיל בגלריה כורש 14, בתערוכה הקבוצתית "תר־גיל" (אוצרת: דביר שקד). נעבור דרך הפסל של יגאל תומרקין המוצב בכניסה לבניין ונמשיך אל ציור הקיר של אברהם אופק בבניין הדואר המרכזי. משם נבקר בתערוכות המוצגות בגלריה ברבור במשכנה החדש ברחוב הרברט סמואל. את הסיור נסיים בבית טיכו, שם נשמע על ההיסטוריה של המבנה ועל הציירת אנה טיכו שהתגוררה בו, ונבקר בתערוכה "יוצרות מהבית" (אוצרת: תמנע זליגמן).

מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך
מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך
09:30-11:30

טלביה

בית הנסן * מעמותה * בית התה * סטודיו משלך בבית הצייר ליטבינובסקי * אמנות במרחב הציבורי: יחיאל שמיליד מגדל העץ בחצר בית הנסן, רח' גדליהו אלון 14

הסיור הראשון של הפסטיבל יתקיים באזור בית הנסן. נתחיל את סיורנו בהיכרות עם המבנה ההיסטורי של בית הנסן ונבקר בקומת המרתף, שם נכיר את המרכז לאמנות ומחקר מעמותה ונסייר בתערוכה "תולדות הדפוס בחדר הקטן" של אריאל ורדי והדסה גולדויכט (אוצרות: סלה־מנקה ועדה ורדי). לאחר מכן, נעלה לתצוגה ההיסטורית של בית הנסן ולגלריה של הבית, שם תוצג תערוכת היחיד של גיא גולדשטיין, "בית חכם בגוף טיפש" (אוצרת: ורדית גרוס). בחצר האחורית של בית הנסן נבקר בגלריית הסאונד "בית התה", ובה נאזין לתערוכת היחיד של דניאל קיצ'לס, "רוחות" (אוצר: אמיר בולצמן). לאחר מכן, נחצה את הכביש לרחבת תיאטרון ירושלים, שם נשמע על פסליו של יחיאל שמי המשולבים בבניין וברחבה. נסיים ב"סטודיו משלך" השוכן בבית הצייר, בביקור בתערוכות "עסק משפחתי" של נסרין אבו בכר (אוצרת: מיטל מנור), "התכתבות" של מורן קליגר (אוצרת: מיטל מנור) ו"ברוטו" של חמוטל בר כהן (אוצר: רון ברטוש). לבסוף, נזכה להציץ למחסן שבו שוכן עזבונו של הצייר פנחס ליטבינובסקי.

מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך
מנופים טורס 2022, צילום: דניאל חנוך
09:30-11:30

סיור ריצה ופסלי חוצות

גלריה דואק * הגלריה בחממה הטרופית בגן הבוטני * אמנות במרחב הציבורי: גבריאל קלזמר, דב הלר, עזרא אוריון ויחיאל שמיהמזרקה בגן בלומפילד (מול צומת הרחובות דוד המלך וקרן היסוד)

את הסיור נפתח בחימום ובדברי הסבר לצד פסלי החוצות בגן בלומפילד שליד רחוב דוד המלך. אחרי גיחה לגלריה דואק במשכנות שאננים, שם נבקר בתערוכה "מרים" של סעיד אבו שקרה (אוצרת: נורית טל טנא), נתחיל בריצה שלנו: נרוץ אל מתחם התחנה כדי לחזות בפסל של האמן גבריאל קלזמר "מכונית בשמש". משם נמשיך אל גן סן סימון, שם צפויה לנו הפסקת שתייה והתרעננות למרגלות הפסל "אזור משקעים 600" של האמן דב הלר. אחר כך נרוץ אל הפסל "מעלות" של עזרא אוריון, המוכר גם בכינויו "סולם יעקב". המסלול ימשיך אל הפסל "הברות II" של יחיאל שמי ויסתיים בגלריה בחממה הטרופית בגן הבוטני, בפתיחת התערוכה "חבוי היטב" של האמן טל סימון (אוצרת: גבי המבורג פימה).

נא לבוא בבגדי ריצה וכובע. אנא הודיעו לנו מראש אם יש לכן.ם מגבלה רפואית. אורך המסלול: כ־5 ק"מ, עם הפסקות. רמת קושי: בינונית.

נקודת סיום: גלריה בחממה הטרופית בגן הבוטני

מנופים טורס 2018, צילום: דור קדמי
מנופים טורס 2018, צילום: דור קדמי